
HP POLY MISSION 615 MONAURAL USB WIRED HEADSET
HP POLY MISSION 615 MONAURAL USB WIRED HEADSET
Key Features
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- These supra-aural Mission 600 offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The 615 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- Features USB connector for consistent, secure data transfer and smooth operation
- Plush ear cushion material offers versatile design possibilities, enabling creative styling while maintaining comfort and durability
- Mute earpiece control for precise navigation and smooth performance during everyday use
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Comfort meets performance
Built for long days and countless calls, the HP Poly Mission 615 headset blends exceptional comfort with high-quality audio and easy USB connectivity - helping teams stay focused, productive, and connected all day.
Custom fit for long days
Designed for all day comfort - the adjustable padded headband pad and plush memory foam earcups provide a personalized t that supports focus and reduces fatigue - even through all-day meetings.
Simple, reliable connections
Plug in and get to work. With USB Type-C® and USB Type-A compatibility, intuitive inline controls, and easy device management via HP Poly Studio App, setup is effortless and reliable for every user, every time.
Always clear, always professional
When your workday gets loud, HP Poly Mission 615 headset helps your voice shine through. Noise-canceling mics and AI noise reduction[1] keep conversations professional and distraction free, so your calls are clear and focused.
Built for a better tomorrow
This headset is thoughtfully designed containing at least 25% post-consumer recycled plastics[2] and shipped in paperbased packaging[3].
AI noise reduction
AI noise reduction detects and filters ambient sounds so only your voice comes through. Meetings stay quiet and focused without manual muting.
SoundGuard Digital
SoundGuard Digital technology controls sudden audio spikes and continuous noise to keep levels safe and comfortable throughout the day without distorting speech quality.
Super wideband audio
Super wideband audio captures a broader frequency range to reproduce voice detail and tone more naturally. Conversations sound closer to in-person speech for clearer calls.
32 mm speaker driver
Large 32 mm driver delivers richer audio and sharper clarity, making voices easier to recognize and reducing listening fatigue during long sessions.
Rotatable microphone boom
A 285-degree rotating microphone lets users wear the boom on either side for comfort and control. Quick upward movement automatically mutes the mic for seamless silence when needed.
On-ear busy light indicator
360-degree visible busy light, on earcup illuminates red during calls to let others know you are engaged. A simple visual cue helps reduce interruptions and maintains focus in shared workspaces.
Tech Specs
| Depth | 7.1" |
|---|---|
| Width | 5.9" |
| Height | 1.6" |
| Packing | Box |
| Features | Voice Status Alert |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Poly |
| Sound Mode | Mono |
| Driver Size | 1.26" |
| Form Factor | Supra-aural |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Color Family | Black |
Show all 41 specsShow fewer
| Manufacturer | HP Inc. |
|---|---|
| Product Line | Mission 600 |
| Product Name | Mission 615 Monaural USB Wired Headset (C01C3AA) |
| Product Type | Headset |
| Earpiece Type | Monaural |
| Product Color | Black |
| Product Model | 615 |
| Host Interface | USB |
| Product Family | Mission 600 |
| Earpiece Design | On-ear |
| Noise Canceling | Yes |
| Package Contents | <ul><li>Mission 615 Monaural USB Wired Headset (C01C3AA)</li><li>USB Type-C to USB Type-A adapter</li><li>Carrying case</li><li>Quick start guide</li><li>Warranty card</li><li>Product notice</li></ul> |
| Application/Usage | Meeting |
| Earpiece Controls | Mute |
| Microphone Design | Boom |
| Platform Supported | PC |
| Zoom Certification | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
| Ear Cushion Material | Plush |
| Weight (Approximate) | 4.14 oz |
| Microphone Technology | Noise Reduction |
| Number of Microphones | 2 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | C01C3AA#AC3 |
| Operating System Platform | Android |
| Environmental Certification | TCO Certified 10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in HEADST from HP POLY HEADSETS and similar brands
More from HP POLY HEADSETS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





