HEAVY INDUSTRIAL 232/422/485 TO MM FIBER ST
HEAVY INDUSTRIAL 232/422/485 TO MM FIBER ST
Key Features
- Supports optical fiber cable for durable performance, minimal signal loss, and fast data transfers to greater distances
- Expand your network capabilities with this 2 transceiver/media converter
- The Panel-mountable provides convenient installation
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Extend Communications Up to 9 Miles!
With a pair of these serial to fiber converters, any two pieces of asynchronous serial equipment can communicate at half or full duplex over two fibers at rates up to 460 kbps for RS-422/485 or 115.2 kbps for RS-232. Fiber lines are inherently resistant to EMI/RFI and transient surges, so they are ideal for data communications near heavy electrical equipment and other electrical or radio interference.
Tech Specs
| DVI | No |
|---|---|
| USB | No |
| Depth | 3.7" |
| Width | 5.5" |
| Height | 6" |
| Brand Name | B+B SmartWorx |
| Form Factor | Panel-mountable |
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Product Line | Elinx |
| Product Name | Triple Isolated RS-232/422/485 To Multi-Mode ST Fiber Converter |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Digital Audio | No |
Show all 33 specsShow fewer
| Parallel Port | No |
|---|---|
| Product Model | FOSTCDRI-PH-MT |
| Product Family | Elinx |
| Management Port | No |
| Network (RJ-45) | No |
| Country of Origin | United States |
| Packaged Quantity | 1 |
| Number of ST Ports | 1 |
| Digital Audio/Video | No |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Weight (Approximate) | 10.24 oz |
| Total Number of Ports | 2 |
| Number of Serial Ports | 1 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | FOSTCDRI-PH-MT |
| Certifications & Standards | <ul><li>IEC 61850-3</li><li>IEEE 1613 UL C1 D2</li><li>File: E245458</li><li>UL Class 1 Division 2</li><li>FCC Class A</li><li>CE</li></ul> |
| Maximum Distance Supported | 2 km |
| Manufacturer Website Address | http://www.advantech.com |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 62.5/125 µm |
Related Products
More in FIBER from ADVANTECH (B+B SMARTWORX) and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.