HEAVY DUTY UNIVERSAL PROJECTOR MOUNT TO 125 LBS
HEAVY DUTY UNIVERSAL PROJECTOR MOUNT TO 125 LBS
Key Features
- Ceiling Mount offers a reliable, convenient mounting solution
- Sustains a maximum load capacity of 125 lb
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The PBM-UNI is a Heavy Duty Universal Projector Mount for projectors weighing up to 125 lb./56.8 kg
It can be secured to a single wood stud, standard 1.5 inch NPT pipe, or directly to the ceiling. Can be attached to optional adjustable suspension adapters for a faster and easier installation.
The slotted base with adjustable legs reach wider mounting points. There are 15 degrees of rotation adjustments if secured to the ceiling, or 360-degree rotation when used with NPT pipe, +/- 6 degrees tilt and +/- 3 degrees roll with positive locking of set angles.
Tech Specs
| Depth | 27.27" |
|---|---|
| Width | 27.52" |
| Height | 4.88" |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Product Name | Heavy Duty Universal Projector Mount to Support up to 125 lb |
| Product Type | Ceiling Mount |
| Product Color | Black |
| Product Model | PBM-UNI |
| Device Supported | Projector |
| Country of Origin | United States |
| Maximum Load Capacity | 125 lb |
Show all 16 specsShow fewer
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | PBM-UNI |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
Related Products
More in PJ-MNT from PREMIER MOUNTS and similar brands

WHITE 2IN ESCUTCHEON RING WITH BUILT-IN HOLE CUTTER
4IN WHT PRE-CUT NPT WITH CABLE OUTLET
4IN PIPE BLACK WITH OUTLET ADAPTS TO 1.5IN NPT
More from PREMIER MOUNTS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


