
HEAVY DUTY STEEL ADJ MNT BRACKET 9300 9310 9350
HEAVY DUTY STEEL ADJ MNT BRACKET 9300 9310 9350
Key Features
- Flexible Mounting Options
- Low Cost
- Can be used with the new 9300 Series Surrounds
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The 2520 Quick Mount Surround Bracket is a new loudspeaker accessory which should be used for wall mounting applications when installing 9300 Series Surrounds. Specific models include: 9300, 9310, 9320, and 9350. The 2520 bracket is not recommended for ceiling mount applications
Tech Specs
| Width | 8" |
|---|---|
| Height | 5" |
| Finishing | Powder Coated |
| Brand Name | JBL |
| Manufacturer | Harman International Industries, Inc |
| Product Name | 2520 Bracket Quick Mount Surround Bracket |
| Product Type | Wall Mount |
| Compatibility | <b>JBL Surrounds Speakers:</b><br /> <ul> <li>9300</li> <li>9310</li> <li>9320</li> <li>9350</li> </ul> <p></p> |
| Product Color | Black |
| Device Supported | Speaker |
| Packaged Quantity | 1 |
| Maximum Load Capacity | 64 lb |
Show all 14 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | HPD2520 |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | http://www.harman.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PACCS from HARMAN PRO and similar brands
More from HARMAN PRO
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


