
HEAVY-DUTY MAGNETIC MOUNT WITH UNIVERSAL SECURITY TABLET HOLDER
HEAVY-DUTY MAGNETIC MOUNT WITH UNIVERSAL SECURITY TABLET HOLDER
Key Features
- Magnet Mount offers a reliable, convenient mounting solution
- Supports the screen size of 14"
- Beautiful black# finish enriches the look of your magnet mount
- Built with steel product material to offer usage dependabilty and durability, ensuring prolonged use
- Heavy Duty feature for maximum efficiency and convenience
- File Cabinet application/usage for better dependability with added efficiency
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This heavy-duty magnetic mount is the ideal tablet holder for use on refrigerators, file cabinets, cubicle panels, and other iron-based or steel surfaces around the home, office, or commercial kitchen - any place where counter space is hard to find. The powerful heart of this mount is a small-but-mighty super-strong magnet that can hold an extraordinary amount of weight. This kit includes a convenient universal tablet enclosure - compatible with virtually any 7-14-inch tablet - with or without any case up to 1 inch thick. Your device is securely held - and locked - by an adjustable frame that cradles the corners then locks in place with the turn of the included key. If using without a device case, a foam piece provides the padding necessary for a tight fit within the corner brackets. Once affixed to a steel surface, the bracket rotates to allow use in both portrait and landscape orientations.
- Strong magnets in the back of the device work with any flat, iron-based steel surface
- VESA mount works with any compatible 75 x 75- or 100 x 100-millimeter device cases
- Heavy-duty locking holder with durable black finish
Portrait or landscape mounting
The holder connects to the magnet via a VESA 75-mm x 75mm capable mount and plate - Soft rubber accents to prevent scuffing
- Compatible with iPad 10.2" (7th/ 8th/ 9th Generation), 11" iPad Pro (2018), iPad Air 4, iPad Gen. 5-6, iPad Pro 9.7, iPad Pro 10.5, iPad Air Gen. 1-3, Galaxy Tab A 9.7", Galaxy Tab S2 9.7", Galaxy Tab S3 9.7", Galaxy Tab 3 10.1", and Galaxy Tab 4 10.1", Galaxy Tab A 10.1" (2019), Lenovo Tab 4, Surface Go, Surface Go 3, Galaxy Tab S5E, Zebra Tablets, and more
Tech Specs
| Features | Magnetic |
|---|---|
| Finishing | Black |
| Brand Name | CTA Digital |
| Durability | Scuff Resistant |
| Manufacturer | CTA Digital, Inc |
| Product Name | Heavy-Duty Magnetic Mount with Universal Security Tablet Holder |
| Product Type | Magnet Mount |
| Compatibility | <b>Apple:</b><br /> <ul> <li>iPad 10.2" (7th/ 8th/ 9th Generation)</li> <li>11" iPad Pro (2018)</li> <li>iPad Air 4</li> <li>iPad Gen. 5-6</li> <li>iPad Pro 9.7</li> <li>iPad Pro 10.5</li> <li>iPad Air Gen. 1-3</li> </ul> <b>Samsung:</b><br /> <ul> <li>Galaxy Tab A 9.7"</li> <li>Galaxy Tab S2 9.7"</li> <li>Galaxy Tab S3 9.7"</li> <li>Galaxy Tab 3 10.1"</li> <li>Galaxy Tab 4 10.1"</li> <li>Galaxy Tab A 10.1" (2019)</li> <li>Lenovo Tab 4</li> <li>Surface Go</li> <li>Surface Go 3</li> <li>Galaxy Tab S5E</li> </ul> |
| Mount Pattern | Universal |
| Device Supported | Tablet |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Package Contents | <ul> <li>Heavy-Duty Magnetic Mount with Universal Security Tablet Holder</li> <li>2 x Keys</li> <li>1 x Set of Foam Tablet Adapters</li> <li>1 x Set Hardware</li> </ul> |
Show all 20 specsShow fewer
| Product Material | Steel |
|---|---|
| Application/Usage | Refrigerator |
| Weight (Approximate) | 3.50 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Manufacturer Part Number | PAD-VFLOATH |
| Manufacturer Website Address | http://www.ctadigital.com |
| Maximum Screen Size Supported | 14" |
| Minimum Screen Size Supported | 7" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TABPEN from CTA DIGITAL INC. and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


