
GN SIEMENS EHS CORD SIEMENS ELECTRONIC HOOKSWITCH CORD
GN SIEMENS EHS CORD SIEMENS ELECTRONIC HOOKSWITCH CORD
Key Features
- Enjoy high-quality sound with audio device compatibility, delivering clear audio output for an immersive listening experience
- Features RCA cable type engineered for stable performance and optimized connectivity across multiple supported devices
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Remote call control for a wide range of phone models with DHSG support
Jabra LINK 14201-10 enables remote Electronic Hook Switch Control (EHS) with Jabra wireless headset and a wide range of phone models from Aastra, Agfeo, Auerswald, Funkwerk, Innovaphone, Siemens, Snom, Swyk, Deutsche Telecom, Tiptel and Ipitomy (see Jabra compatibility overview or consult your Jabra sales contact for the right solution). Once installed, employees can control their call directly from their Jabra wireless headset up to 450 ft away from their desk. Specifications:
- Hear ring tone in headset
- Answer and end calls
- Adjust the volume
- Mute the microphone
Tech Specs
| Conductor | Copper |
|---|---|
| Brand Name | Jabra |
| Cable Type | RCA |
| Manufacturer | Jabra |
| Product Name | 14201-10 Audio Cable |
| Product Type | Audio Cable |
| Compatibility | <ul><li>Jabra GN9120 Wireless Headsets</li><li>Jabra GN9350 Wireless Headsets</li><li>Jabra GN9125 Wireless Headsets</li><li>Siemens DHSG Adapter</li></ul> |
| Product Model | 14201-10 |
| Shipping Width | 3.15" |
| Shipping Height | 0.39" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Part Number | 14201-10 |
Show all 18 specsShow fewer
| Connector Type on First End | RCA Audio - Male |
|---|---|
| Connector Type on Second End | RCA Audio - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Connector Gender on First End | Male |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.40 oz |
| Connector Gender on Second End | Male |
Related Products
More in HD-ACC from JABRA ACCESSORIES and similar brands
More from JABRA ACCESSORIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


