
GN 1200 3 5 JACK MOD PLUG 2M CASE PACK 225
GN 1200 3 5 JACK MOD PLUG 2M CASE PACK 225
Key Features
- Enjoy the feast of songs with audio device compatibility
- Mini-phone a.k.a 3.5mm helps you connect with your multimedia gadgets
- Phone device supported for your convenience and better usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Enjoy all the benefits of using your Evolve corded UC headset on selected Cisco desk phones. This jack offers the freedom to use your Evolve headset for computer telephony, mobile phone and desk phone and delivers great ROI. Easy manual switch between the telephone devices for a great user experience.
Quantity: 1/pack
Jabra compatible with:
Jabra Evolve 30 II Stereo, Evolve 40 Stereo, Evolve 80
Cisco compatible with:
Cisco desk phone series 69xx, 79xx, 99xx, 8961
Tech Specs
| Brand Name | Jabra |
|---|---|
| Cable Type | Mini-phone/RJ-9 |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Manufacturer | Jabra |
| Product Name | GN 1200 3,5mm jack - mod plug, 2m |
| Product Type | Audio Cable |
| Compatibility | <b>Jabra EVOLVE Headset:</b><br /> <ul> <li>Evolve 30 II Stereo</li> <li>Evolve 40 Stereo</li> <li>Evolve 80</li> </ul> <b>Cisco Desk Phone Series</b><br /> <ul> <li>69xx</li> <li>79xx</li> <li>99xx</li> <li>8961</li> </ul> |
| Shipping Width | 7.09" |
| Shipping Height | 5.12" |
| Device Supported | Headset |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
Show all 19 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | 88011-100 |
|---|---|
| Connector Type on First End | RJ-9 Phone |
| Connector Type on Second End | Mini-phone Audio |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.28 oz |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-9 Phone |
| Connector on Second End Details | 1 x Mini-phone Audio |
Related Products
More in IP-PH from JABRA ACCESSORIES and similar brands
More from JABRA ACCESSORIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




