
GEIST PASSIVE 2U SWITCHAIR
GEIST PASSIVE 2U SWITCHAIR
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Network switches, load balancers, and routers typically sit at the top and back portion of the rack. This placement makes it difficult for cold air to travel from the front of the rack to the air intakes of the network switch equipment, increasing chances of failure over time. SwitchAir helps prevent failure by channeling cool air from the front of the rack to the air intakes regardless of where the equipment is mounted.
Benefits
- Reduces the chance of network switches overheating by directing cool air to device intakes.
- Reduces the likelihood of premature equipment failure due to high intake temperatures.
- Improves equipment efficiency by providing network equipment with the same cold aisle temperature as other devices in the rack.
- Decreases wrap around hot airflow from the hot aisle to the cold aisle due to missing blanking panels.
Tech Specs
| Depth | 11.6" |
|---|---|
| Width | 19" |
| Height | 3.4" |
| Brand Name | Vertiv Geist |
| Cooler Type | Air Cooler |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Vertiv |
| Product Line | SwitchAir |
| Product Name | SwitchAir Airflow Cooling System |
| Product Type | Airflow Cooling System |
| Product Color | Black Powder Coat |
Show all 18 specsShow fewer
| Application/Usage | IT |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| Compatible Rack Height | 2U |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SA1-02003 |
| Manufacturer Website Address | http://www.vertiv.com/ |
Related Products
More in UPS from VERTIV-RACKS and similar brands


6-OUTLET SURGE PROTECTOR 5-15R OUTLETS 3 FT. (0.9 M) CORD BLACK

SURGE PROTECTOR POWER STRIP 1-OUTLET 2 USB PORTS 2.1A 4FT CORD

SURGE PROTECTOR POWER STRIP 2-OUTLET 2 USB PORTS 2.1A 6FT CORD
More from VERTIV-RACKS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



