
GALAXY TAB S11 12+256GB (WI-FI) GRAY
GALAXY TAB S11 12+256GB (WI-FI) GRAY
Key Features
- Cortex X925 processor ensures efficient computing for everyday tasks, offering speed and reliability for tablet users
- 12 GB memory boosts productivity with seamless performance for apps, browsing, and multitasking on your tablet
- 11" screen size ensures smooth visuals and easy content reading, making your tablet perfect for work and play
- Stay connected with fast wireless options, making your tablet experience seamless for streaming, browsing, and sharing
- Android 16 OS empowers you to stay productive and creative with a stable, user-friendly interface
- Single-core (1 Core) processor powers demanding apps and multitasking with responsive performance for daily tasks
- WQXGA screen mode provides s stunning display for and great viewing experience
- 3.73 GHz processor with 12 GB memory ensures responsive performance for apps, menus, and multitasking on your tablet
- Dynamic AMOLED 2X display provides consistent brightness and clarity across different lighting conditions
- 12 Megapixel high-resolution Front Camera captures detailed photos with vibrant colors and sharp clarity for everyday use
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
See the highlights
- Thinner, lighter, durable like no other
- Brighter display for vivid viewing
- Faster, smoother multitasking power
- Redesigned S Pen. Redefined AI writing.
Thin that packs it all in
Don't let the impossibly thin and light design fool you. Galaxy Tab S11 Series packs exceptional power into an ultra-portable profile so you can work faster and play harder on the move.
Redesigned with a new and noteworthy S Pen
With an improved shape for more precision, S Pen redefines writing and drawing. It now wirelessly charges on the side of the refreshed Tab design to stay ready, not in the way. Galaxy Tab S11 Series is available in two sleek finishes. S Pen comes included.
Show your view, get instant answers
Curious about something you see on your screen or on the street? Open Gemini Live, then screenshare or point your camera for information and on-the-spot assistance.
Bring images to life effortlessly
Take your ideas from simple sketches to sleek storyboards with Drawing Assist. Just start drawing and get polished AI-generated images in seconds to use in presentations.
Smarter writing, made simple
Effortlessly write and take notes with Galaxy AI. Note Assist automatically summarizes lecture and meeting notes. Writing Assist fixes errors and adjusts writing style to find just the right words, just like that.
Brighter for our best view yet
We've made our breakthrough Dynamic AMOLED 2X display technology brighter than ever for vivid visuals even outdoors. Thinner bezels around the screen clear the way for wider views and bigger ideas.
More powerful on the fly
Go big with an upgraded 3nm MediaTek chipset that handles day-to-day multitasking seamlessly. Faster performance powers smoother workflows across pro apps so you can take your latest tricks to new heights.
Battery that keeps going
Stay powered through your busiest days with Super Fast Charging and longer-lasting batteries on Galaxy Tab S11 Series.
Stands up to the unexpected
Face every day fearlessly. Galaxy Tab S11 Series leads other tablet brands in durability with IP68-rated dust and water resistance. Plus, the Armor Aluminum case is built for any drops along the way.
Desktop productivity with DeX
Enter Samsung DeX mode for a full multitasking desktop experience on your Galaxy Tab S11 Series screen. Plug into the Book Cover Keyboard and external monitors to push productivity even further with seamless workflows across multiple screens.
Quick access to pen tools
Instantly access the quick tools menu right from S Pen.
Update settings like thickness, color, favorites, Note Assist and more in a flash.
Pin memos with S Pen
Easily attach sticky memos to Samsung Notes files using the S Pen. Reminders right where you need them, every time.
Tech Specs
| GPS | Yes |
|---|---|
| Depth | 0.2" |
| Width | 10" |
| Height | 6.5" |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9400+ (MT6991) |
| Features | Galileo |
| NPU Name | NPU 890 |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Samsung |
| Brightness | 1600 Nit |
| USB Type-C | Yes |
Show all 96 specsShow fewer
| Energy Star | Yes |
|---|---|
| Focus Modes | Auto-focus |
| Form Factor | Slate |
| Rear Camera | Yes |
| Screen Mode | WQXGA |
| Screen Size | 11" |
| Sensor Type | Hall Effect Sensor |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Color Family | Gray |
| Front Camera | Yes |
| Manufacturer | Samsung |
| Power Source | Battery |
| Product Line | Galaxy Tab S11 |
| Product Name | Galaxy Tab S11 SM-X730 Tablet |
| Product Type | Tablet |
| Release Year | 2025 |
| Wireless LAN | Yes |
| Audio Formats | MP3 |
| Chipset Model | Dimensity 9400+ (MT6991) |
| Product Color | Gray |
| Product Model | SM-X730 |
| Video Formats | MP4 |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| Processor Type | Cortex X925 |
| Product Family | Galaxy Tab S11 |
| WWAN Supported | No |
| Processor Speed | 3.73 GHz |
| Standard Memory | 12 GB |
| Battery Capacity | 8400 mAh |
| NPU Manufacturer | Mediatek |
| Operating System | Android 16 |
| Package Contents | <ul><li>Galaxy Tab S11 SM-X730 Tablet</li><li>S Pen</li><li>USB-C to C Cable</li><li>Ejection Pin</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB Type-C 3.2 Gen 1, Magnetic Connector |
| 2nd Processor Core | Triple-core (3 Core) |
| 2nd Processor Type | Cortex X4 |
| 3rd Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| 3rd Processor Type | Cortex A720 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| Charging Interface | USB Type C |
| 2nd Processor Speed | 3.30 GHz |
| 3rd Processor Speed | 2.40 GHz |
| Display Screen Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Finger Print Reader | Yes |
| Pixel Density (ppi) | 274 |
| Repairability Class | C |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Limited Warranty URL | https://www.samsung.com/us/support/legal/LGL10000282/#standard-limited-warranty |
| Rear Camera Aperture | f/2.0 |
| Weight (Approximate) | 1.03 lb |
| Fast Charging Support | Yes |
| Flash Memory Capacity | 256 GB |
| Front Camera Aperture | f/2.4 |
| Memory Card Supported | microSDXC |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Processor Manufacturer | ARM |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Energy Efficiency Class | G |
| Front Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Graphics Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Trunk SAR Value Maximum | 1 W/kg |
| Manufacturer Part Number | SM-X730NZAEXAR |
| Near Field Communication | No |
| Cellular Phone Capability | No |
| Operating System Platform | Android |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| 3rd Processor Manufacturer | ARM |
| Maximum Video Battery Time | 18 Hours |
| Battery Endurance in Cycles | 1200 |
| Virtual Assistant Supported | Gemini |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10+ |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP68 |
| Memory Card Supported Capacity | 2 TB |
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Repeated Free Fall Reliability Class | E |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TABSYS from SAMSUNG COMMERCIAL TABLET and similar brands


GALAXY TAB A11+ 6+128GB (UNLOCKED) GRAY

GALAXY TAB A11+ 8+256GB (WI-FI) GRAY

GALAXY TAB S10 FE 8+128GB (WI-FI) GRAY
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.