
GALAXY TAB S10 FE 8+128GB (ATT) GRAY
GALAXY TAB S10 FE 8+128GB (ATT) GRAY
Key Features
- Cortex A720s advanced cache and architecture keep your tablet fast and responsive
- 8 GB memory handles multiple programs effortlessly, ensuring a lag-free and smooth tablet experience
- 10.9" screen and 2304 x 1440 resolution enable smooth visuals, easy reading, and an overall great user experience
- Tablet delivers smooth performance for everyday tasks like video calls, social media, note-taking & entertainment on the go
- Single-core (1 Core) processor powers demanding apps and multitasking with responsive performance for daily tasks
- WUXGA+ screen mode enhances visual clarity for sharper details and ensures optimal viewability across varied conditions
- 2.90 GHz processor with 8 GB memory ensures responsive performance for apps, menus, and multitasking on your tablet
- TFT LCD display delivers clear visuals and smooth responsiveness for a wide range of everyday tasks
- 12 Megapixel high-resolution Front Camera captures detailed photos with vibrant colors and sharp clarity for everyday use
- Beidou navigation system provides accurate global positioning for seamless travel and mapping
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Screens as wide as your imagination
From streaming to gaming to sketching, see every detail on the expansive screens of Galaxy Tab S10 FE Series. One look at the beautiful display and you'll wonder how you ever did without it.
One refreshingly smooth display
A bigger, better display with up to 90Hz adaptive refresh rate makes content look crisp and scrolling feel fluid. Vision Booster keeps views looking clear even outdoors with up to 800 nits brightness.
Circle anything. Search everything.
From where to buy those awesome shoes to homework help, just circle it and let the answers come to you using Circle to Search with Google.
Intelligent features with S Pen | Math Solver
Use S Pen to write out a math equation and Math Solver will solve it for you, including trigonometric equations.
Handwriting Assist
Tidy up your handwritten notes with Handwriting Assist. It easily straightens, aligns and adjusts the spacing of your letters to create neater notes.
Tap into AI on your keyboard
Quickly start typing prompts, scheduling meetings and more using the new AI hot key on the Book Cover Keyboard (sold separately). It's like having an AI-generated personal assistant only a tap away.
Durable, from drops to dunks
Galaxy Tab goes where others can't. As some of the only IP68-rated tablets out there, Galaxy Tab S10 FE Series can withstand full immersion in water, no sweat.
Power to maximize downtime
The latest Exynos 1580 chipset fuels what you love with powerful performance, whether you're multitasking in split view or going further than ever before in your favorite game.
Lighter. Thinner. Winner.
Galaxy Tab S10 FE Series is made even lighter and thinner so you can unwind with a big screen wherever you are.
Powerful meets well-polished
Kick back and relax in style. With three sleek finishes to choose from, Galaxy Tab S10 FE Series adds a touch of cool to your days out and nights in.
Clear cameras for calling and creating
Stay connected with an ultra-wide front camera and upgraded 13MP rear camera. Whether you're catching up on a video call or creating content, these cameras clearly capture the moment.
Conveniently control your home
Add the SmartThings widget to manage your home and control connected devices in each room with just a tap
Tech Specs
| GPS | Yes |
|---|---|
| Depth | 0.2" |
| Width | 10" |
| Height | 6.5" |
| Chipset | Samsung Exynos 1580 (S5E8855) |
| Features | Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) |
| NPU Name | AI Engine |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Samsung |
| Brightness | 800 Nit |
| USB Type-C | Yes |
Show all 98 specsShow fewer
| DisplayPort | Yes |
|---|---|
| Focus Modes | Auto-focus |
| Form Factor | Slate |
| Rear Camera | Yes |
| Screen Mode | WUXGA+ |
| Screen Size | 10.9" |
| Sensor Type | Gyro Sensor |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Color Family | Gray |
| Front Camera | Yes |
| Manufacturer | Samsung |
| Power Source | Battery |
| Product Line | Galaxy Tab S10 FE 5G |
| Product Name | Galaxy Tab S10 FE 5G SM-X528U Tablet |
| Product Type | Tablet |
| Release Year | 2025 |
| Sound System | Dolby Atmos |
| Wireless LAN | Yes |
| Audio Formats | 3GA |
| Chipset Model | Exynos 1580 (S5E8855) |
| Product Color | Gray |
| Product Model | SM-X528U |
| Video Formats | WEBM |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| Processor Type | Cortex A720 |
| Product Family | Galaxy Tab S10 FE 5G |
| WWAN Supported | Yes |
| NPU Performance | 14.7 TOPS |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Standard Memory | 8 GB |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Charger Included | No |
| NPU Manufacturer | Samsung |
| Package Contents | <ul><li>Galaxy Tab S10 FE 5G SM-X528U Tablet</li><li>S Pen</li><li>USB-C to C Cable</li><li>Ejection Pin</li></ul> |
| Service Provider | AT&T |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Memory Technology | LPDDR5 |
| Removable Battery | No |
| Screen Resolution | 2304 x 1440 |
| USB Type-C Detail | USB Type-C 2.0 (DP Out) |
| 2nd Processor Core | Triple-core (3 Core) |
| 2nd Processor Type | Cortex A720 |
| 3rd Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| 3rd Processor Type | Cortex A520 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Number of Speakers | 2 |
| SIM Size Supported | Nano |
| 2nd Processor Speed | 2.60 GHz |
| 3rd Processor Speed | 1.90 GHz |
| Cellular Generation | 5G |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Finger Print Reader | Yes |
| Pixel Density (ppi) | 249 |
| Speaker Output Mode | Stereo |
| Chipset Manufacturer | Samsung |
| Limited Warranty URL | https://www.samsung.com/us/support/legal/LGL10000282/#standard-limited-warranty |
| Rear Camera Aperture | f/2.0 |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Front Camera Aperture | f/2.4 |
| Memory Card Supported | microSDXC |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Processor Manufacturer | ARM |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Front Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Trunk SAR Value Maximum | 1.19 W/kg |
| Manufacturer Part Number | SM-X528UZAAATT |
| Near Field Communication | No |
| Cellular Phone Capability | Yes |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Operating System Platform | Android |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| 3rd Processor Manufacturer | ARM |
| Cellular Network Supported | LTE 3600 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Maximum Video Battery Time | 20 Hours |
| Bluetooth Profile Supported | PBP |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP68 |
| Memory Card Supported Capacity | 2 TB |
| Graphics Controller Manufacturer | Samsung |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi + Cellular |
| Cellular Data Connectivity Technology | HSDPA |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TABSYS from SAMSUNG COMMERCIAL TABLET and similar brands


GALAXY TAB A11+ 6+128GB (UNLOCKED) GRAY

GALAXY TAB A11+ 8+256GB (WI-FI) GRAY

GALAXY TAB S10 FE 8+128GB (WI-FI) GRAY
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.