
GALAXY TAB A9 4+64GB (WI-FI) GRAPHITE 8.7IN
GALAXY TAB A9 4+64GB (WI-FI) GRAPHITE 8.7IN
Key Features
- Cortex A76 processor ensures efficient computing for everyday tasks, offering speed and reliability for tablet users
- 4 GB memory boosts productivity with seamless performance for apps, browsing, and multitasking on your tablet
- 8.7" screen size ensures easy app navigation and crisp media display for a smooth and enjoyable tablet experience
- Lightweight tablet design offers effortless portability for work, study, and entertainment while maintaining reliable performance
- Experience responsive performance, built-in security, and remote management with the Dual-core (2 Core) processor for tablets
- WXGA+ screen mode provides s stunning display for and great viewing experience
- The 2.20 GHz processor with 4 GB memory powers demanding apps, gaming, and seamless multitasking for premium tablet use
- TFT LCD display delivers clear visuals and smooth responsiveness for a wide range of everyday tasks
- 2 Megapixel Front Camera Resolution captures clear, true-to-life photos with sharp detail and natural color tones
- GPS feature enhances reliability and ensures smooth, user-friendly performance for everyday tasks
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Classic and contemporary
Stylish with a touch of cool, the Galaxy Tab A9 and Tab A9+ features a sleek design and a smooth metal body. Enjoy Samsung's signature tablet design in Graphite, Silver and Navy with each hue highlighting effortless charm.
Expansive, bright visuals with smooth motion
Experience the joy of entertainment on the large, bright display. Galaxy Tab A9+'s high screen refresh rate lets you immerse in the visuals with smooth and fluid motion. Even when you are out in the sun, step into the captivating world of your favorite content.
Store more of what you love
Galaxy Tab A9 and Tab A9+ come with up to 8GB of RAM memory, ensuring less lag while you multi-task. Plus, the built-in 128GB storage saves all your hi-res videos, photos and files. You can expand the storage with a microSD card - up to 1TB. Store more of what you love and delete less.
Split the screen into three. Multiply your productivity
Conquer multiple tasks at once. With Galaxy Tab A9+, you can sketch out architectural plans and choose captivating visuals and video chat - up to three apps all on one screen without ever closing a window.
Surround yourself with rich audio
Take a deep dive into a rich soundscape with speakers that provide an enveloping audio experience. Whether you're enjoying a movie or music, Galaxy Tab A9+ lets you fully engage in 3D sound with stunning clarity and depth.
Secure your peace of mind
Keep your information safe and sound. Store important data in the Secure Folder and monitor the overall security status of your device on the Privacy Dashboard. Make the most of your Samsung Galaxy experience, worry-free of security issues.
Never lose track | Continue Apps on other devices
Pick up right where you left off, whenever you need. By simply being signed in to the same Samsung account, you can get ba search without starting all over again while freely switching between your two devices.
Tech Specs
| GPS | Yes |
|---|---|
| Depth | 0.3" |
| Width | 4.9" |
| Height | 8.3" |
| Chipset | MediaTek Helio G99 (6nm) |
| Features | GPS |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Samsung |
| USB Type-C | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Form Factor | Slate |
| Rear Camera | Yes |
Show all 70 specsShow fewer
| Screen Mode | WXGA+ |
|---|---|
| Screen Size | 8.7" |
| Sensor Type | Proximity Sensor |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| Color Family | Gray |
| Front Camera | Yes |
| Manufacturer | Samsung |
| Power Source | Battery |
| Product Line | Galaxy Tab A9 |
| Product Name | Galaxy Tab A9 SM-X110 Tablet |
| Product Type | Tablet |
| Release Year | 2023 |
| Wireless LAN | Yes |
| Audio Formats | AMR |
| Chipset Model | Helio G99 (6nm) |
| Product Color | Gray |
| Product Model | SM-X110 |
| Video Formats | 3G2 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Type | Cortex A76 |
| Product Family | Galaxy Tab A9 |
| WWAN Supported | No |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Standard Memory | 4 GB |
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Charger Included | No |
| Package Contents | <ul><li>Galaxy Tab A9 SM-X110 Tablet</li><li>Data Cable</li><li>Ejection Pin</li></ul> |
| Memory Technology | LPDDR4X |
| Screen Resolution | 1340 x 800 |
| USB Type-C Detail | USB Type-C 2.0 |
| 2nd Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| 2nd Processor Type | Cortex A55 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| 2nd Processor Speed | 2 GHz |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Pixel Density (ppi) | 179 |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Limited Warranty URL | https://www.samsung.com/us/support/legal/LGL10000282/#standard-limited-warranty |
| Weight (Approximate) | 11.71 oz |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Memory Card Supported | microSDXC |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac |
| Head SAR Value Maximum | 0.48 W/kg |
| Processor Manufacturer | ARM |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Front Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Trunk SAR Value Maximum | 0.91 W/kg |
| Manufacturer Part Number | SM-X110NZAAXAR |
| Near Field Communication | No |
| Cellular Phone Capability | No |
| Operating System Platform | Android |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| Upgradable Operating System | Android 14 |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Maximum Power Supply Wattage | 15 W |
| Memory Card Supported Capacity | 1 TB |
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
Related Products
More in TABSYS from SAMSUNG COMMERCIAL TABLET and similar brands


GALAXY TAB A11+ 8+256GB (WI-FI) GRAY

GALAXY TAB S10 FE 8+128GB (WI-FI) GRAY

TAB ACTIVE5 ENTERPRISE 5G 128GB GALAXY TAB (5G) BLACK/GREEEN
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.