
GALAXY TAB A11+ 6+128GB (UNLOCKED) GRAY
GALAXY TAB A11+ 6+128GB (UNLOCKED) GRAY
Key Features
- Cortex A78 processor ensures efficient computing for everyday tasks, offering speed and reliability for tablet users
- 6 GB memory handles multiple programs effortlessly, ensuring a lag-free and smooth tablet experience
- 11" screen and 1920 x 1200 resolution enable smooth visuals, easy reading, and an overall great user experience
- Lightweight tablet design offers effortless portability for work, study, and entertainment while maintaining reliable performance
- Quad-core (4 Core) processor ensures fast app launches and smooth multitasking for an efficient tablet experience
- WUXGA screen mode enhances visual clarity for sharper details and ensures optimal viewability across varied conditions
- Allows greater efficiency and productivity on ARM mali-g615 mc2 Shared graphics card for smooth visuals and responsive performance
- The 2.50 GHz processor with 6 GB memory powers demanding apps, gaming, and seamless multitasking for premium tablet use
- TFT LCD display delivers clear visuals and smooth responsiveness for a wide range of everyday tasks
- 5 Megapixel high-resolution Front Camera captures detailed photos with vibrant colors and sharp clarity for everyday use
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Modern, sleek and refined
Inspired by the iconic Galaxy S Series, the new Galaxy Tab A11+ looks sleek and refined. Its streamlined silhouette and clean finish complete a premium design that stays true to the Galaxy identity. Available in classic Grey and Silver, the Galaxy Tab A11+ blends well with your everyday style.
Boosted power. Optimised performance.
With a boosted CPU and GPU, Galaxy Tab A11+'s AP performance is consistently kept optimal for whichever purpose it is serving. Whether for smooth gaming, instant streaming, maximising work productivity or efficient multitasking, the Galaxy Tab A11+ enables interruption-free usage.
Talk to Google Gemini about what you see
Go Live and share your camera with Gemini on your Galaxy Tab A11+ to get help about what you see. Just long press the side button to get started and share your screen or camera view with Google Gemini to ask for advice. Have a free-flowing conversation that can help you get the answers you're looking for.
Store more of what you love
The Galaxy Tab A11+ offers ample memory and storage capacity. With up to 8 GB of memory and 256 GB of storage, it enables fast, seamless multitasking and support for large files. If needed, you can even expand storage up to 2 TB with a microSD card.
Plays long, powers quickly
Fuelled speedily at 25 W charging power, Galaxy Tab A11+'s Super Fast Charging is built to sustain convenient usage for extended periods of time. Whether for work or play, tap into this reliable tablet that lasts long with its 7,040 mAh battery.
Bright, clear display with smooth motion
Enjoy the Galaxy Tab A11+'s smooth and bright display, optimised for entertainment. Its high 90 Hz refresh rate delivers natural, fluid motion for watching videos, playing games, and browsing social media feeds. The display stays bright and clear even under direct sunlight, providing excellent visibility anytime, anywhere.
For your clearer face-to-face moments
Stay closer to everyone who matters, face to face. The Galaxy Tab A11+ comes with a 5 MP front camera for sharper, clearer video calls. Whether you're catching up with family or working with your team, enhanced clarity lets you see every smile and expression in lifelike detail.
Surround yourself with rich audio
The Galaxy Tab A11+ features Dolby-engineered Quad Speakers that deliver a rich, multidimensional audio experience. From your favourite playlists to the latest movies, the immersive 3D sound draws you into a soundscape that's crisp, clear, and deeply engaging. The Galaxy Tab A11+ also comes with a 3.5 mm audio jack, so you can conveniently enjoy your content with wired headphones.
Tech Specs
| GPS | Yes |
|---|---|
| Depth | 0.3" |
| Width | 10.1" |
| Height | 6.6" |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7300 (4 nm) |
| Features | Beidou |
| NPU Name | NPU 655 |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Samsung |
| USB Type-C | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Form Factor | Slate |
Show all 81 specsShow fewer
| Rear Camera | Yes |
|---|---|
| Screen Mode | WUXGA |
| Screen Size | 11" |
| Sensor Type | Proximity Sensor |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Front Camera | Yes |
| Manufacturer | Samsung |
| Power Source | Battery |
| Product Line | Galaxy Tab A11+ |
| Product Name | Galaxy Tab A11+ (5G, 11") |
| Product Type | Tablet |
| Release Year | 2025 |
| Wireless LAN | Yes |
| Audio Formats | OTA |
| Chipset Model | Dimensity 7300 (4 nm) |
| Video Formats | AVI |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Type | Cortex A78 |
| Product Family | Galaxy Tab A11+ |
| WWAN Supported | Yes |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Standard Memory | 6 GB |
| Battery Capacity | 7040 mAh |
| NPU Manufacturer | Mediatek |
| Service Provider | Unlocked |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| USB Type-C Detail | USB Type-C 2.0 |
| 2nd Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| 2nd Processor Type | Cortex A55 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| SIM Size Supported | eSIM |
| 2nd Processor Speed | 2 GHz |
| Cellular Generation | 5G |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Pixel Density (ppi) | 206 |
| Repairability Class | C |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Limited Warranty URL | https://www.samsung.com/us/support/legal/LGL10000282/#standard-limited-warranty |
| Weight (Approximate) | 1.06 lb |
| Fast Charging Support | Yes |
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Memory Card Supported | microSDXC |
| Standard Refresh Rate | 90 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Processor Manufacturer | ARM |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Energy Efficiency Class | E |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Trunk SAR Value Maximum | 1.05 W/kg |
| Manufacturer Part Number | SM-X238UZAAXAA |
| Near Field Communication | No |
| Cellular Phone Capability | Yes |
| Graphics Controller Model | Mali-G615 MC2 |
| Operating System Platform | Android |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| Cellular Network Supported | LTE 800 |
| Maximum Video Battery Time | 15 Hours |
| Battery Endurance in Cycles | 1200 |
| Virtual Assistant Supported | Gemini |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Maximum Power Supply Wattage | 25 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory Card Supported Capacity | 2 TB |
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi + Cellular |
| Repeated Free Fall Reliability Class | E |
| Cellular Data Connectivity Technology | EDGE |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TABSYS from SAMSUNG COMMERCIAL TABLET and similar brands


GALAXY TAB A11+ 8+256GB (WI-FI) GRAY

GALAXY TAB S10 FE 8+128GB (WI-FI) GRAY

TAB ACTIVE5 ENTERPRISE 5G 128GB GALAXY TAB (5G) BLACK/GREEEN
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.