GALAXY S26 256GB (UNLOCKED) WHITE
GALAXY S26 256GB (UNLOCKED) WHITE
Key Features
- 4.74 GHz processor delivers a powerful mobile performance and allows rapid switching between apps, smooth gaming experience, and effortless web browsing
- Save everything you like or just the essentials. From music, films, apps to games and important documents, the huge 256 GB storage will accommodate them all easily.
- With Dynamic AMOLED 2X 6.3" display, get tablet-like experience and the comfort of mobile portability
- 50 Megapixel ultra-high rear camera resolution for sharp and astonishing true HD pictures and videos
- Android 16 OS offers dependable, user-friendly interface which allows convenient, easy usage of all apps with maximum productivity
- NFC support to let you share stuff with other devices by just tapping your mobile's back with another NFC-capable device back's together
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
DESIGN | Designed to redefine
Meet Galaxy S26 and S26+, our powerful AI phones, unified by a single corner radius that flows across every model and feels perfect in any hand.
See the details up close
- Silver Shadow
- Pink Gold
- Cobalt Violet
- Sky Blue
- Black
- White
Refined design
The new ambient island camera design unifies the lenses into a single, polished feature for a refined, next-level look.
Strong durability
Reinforced in Armor Aluminum and Corning® Gorilla® Glass Victus® 2, and engineered for water resistance, this Galaxy was designed for lasting strength.
Everyday slimness
The slim design offers refined comfort and premium effortlessness.
Two display sizes
Get your hands on a 6.3" display or expand your view even more with 6.7".
PERFORMANCE | Our powerful processor, customised for Galaxy
From epic quests to real-time multiplayer, the customised processor delivers blazing speed and powers a customised image enhancer that helps content look clear and vivid. Plus, a 38% boost to the advanced NPU and 23% smoother visuals keep you ahead of the game.
NPU
38% faster AI performance
GPU
23% improved graphics performance
CPU
7% faster processing
Upscale your viewing experience
Witness the full spectrum. Enhanced colour and light representation from our advanced mobile Digital Natural Image engine (mDNIe) technology delivers 4 times better processing precision for richer tones. This results in a substantial boost in graphic performance. ProScaler also gives every image the impact it deserves, thanks to AI processing improvements, providing true-to-life details for an immersive experience.
Play longer. Stay cooler
Stay cool when the action heats up. The redesigned Vapor Chamber and tailored thermal interface material (TIM) support the high-performing customised processor during demanding sessions. By spreading heat more efficiently, they provide up to 29% enhanced heat dissipation for cooler operation.
Further supported by ray tracing and Vulkan optimisation, your device maintains peak performance while watching hours of videos and delivers smooth visuals and lightning-fast rendering without breaking a sweat.
Power up quickly
Your day, uninterrupted. Fast wired charging gets you back to full power in no time - up to 69% charge in around 30 minutes - and keeps you in your flow.
Up to69%charge in around30mins
Storage for everyday moments
Galaxy S26 and S26+ come with 12 GB of memory and two storage options: 256 GB or 512 GB so you can choose the capacity that fits how you use your phone. Choose 256 GB to keep your favourite photos and essential apps for daily use. Or upgrade to 512 GB if you like gaming, capture hi-res photos often or download larger apps without slowing down your phone.
Tech Specs
| Depth | 0.3" |
|---|---|
| Width | 2.8" |
| Height | 5.9" |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Samsung |
| Brightness | 2600 Nit |
| AI Features | AI Scene Recognition |
| Phone Style | Bar |
| Rear Camera | Tri |
| Screen Mode | Full HD Plus |
| Screen Size | 6.3" |
Show all 81 specsShow fewer
| Screen Type | Dynamic AMOLED 2X |
|---|---|
| Sensor Type | Ultrasonic Fingerprint Sensor |
| Touchscreen | Yes |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Color Family | White |
| Front Camera | Single |
| GPS Receiver | Yes |
| Manufacturer | Samsung |
| Product Line | Galaxy S26 |
| Product Name | Galaxy S26 SM-S942U Smartphone |
| Product Type | Smartphone |
| Wireless LAN | Yes |
| Chipset Model | SM8850-AC |
| Contract Type | SIM-free |
| Product Color | White |
| Product Model | SM-S942U |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Type | Oryon |
| Product Family | Galaxy S26 |
| Built-in Memory | 256 GB |
| Processor Speed | 4.74 GHz |
| Standard Memory | 12 GB |
| Battery Capacity | 4300 mAh |
| Charger Included | No |
| Memory Card Slot | No |
| Operating System | Android |
| Package Contents | <ul><li>Galaxy S26 SM-S942U Smartphone</li><li>Data Cable</li><li>Ejection Pin</li></ul> |
| Service Provider | Unlocked |
| Screen Resolution | 2340 x 1080 |
| Virtual Assistant | Google Assistant |
| Wireless Charging | Yes |
| 2nd Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| 2nd Processor Type | Oryon |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| SIM Size Supported | Nano/eSIM |
| 2nd Processor Speed | 3.60 GHz |
| Cellular Generation | 5G |
| Fast-charge Capable | Yes |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Pixel Density (ppi) | 411 |
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Rear Camera Aperture | f/1.8 |
| Screen-to-body Ratio | 90% |
| Weight (Approximate) | 5.89 oz |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Head SAR Value Maximum | 1.19 W/kg |
| Maximum Charging Power | 25 W |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Rear Camera Resolution | 50 Megapixel |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Flexible Folding Screen | No |
| Front Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Trunk SAR Value Maximum | 1.20 W/kg |
| Manufacturer Part Number | SM-S942UZWEXAA |
| Near Field Communication | Yes |
| Operating System Version | Android 16 |
| 2nd Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Cellular Network Supported | UMTS 850 |
| Maximum Video Battery Time | 1 Day |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| Third Rear Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Second Rear Camera Resolution | 10 Megapixel |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP68 |
| Cellular Data Connectivity Technology | HSDPA |
| Rear Camera Video Recording Resolution | 8K |
| Front Camera Video Recording Resolution | 4K |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SMART from SAMSUNG- UNLOCKED PHONES B2B and similar brands

GALAXY XCOVER6 PRO 128GB UNLOCKED BLACK

GALAXY S25 128GB SILVER SHADOW

GALAXY S26 256GB (UNLOCKED) COBALT VIOLET
More from SAMSUNG- UNLOCKED PHONES B2B
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
