FULL SIZE PROFESSIONAL STUDIO STEREOPHONES HIGH-FIDELITY PERF
FULL SIZE PROFESSIONAL STUDIO STEREOPHONES HIGH-FIDELITY PERF
Key Features
- Noise isolating professional studio headphones
- The first dynamic headphones to deliver true full frequency, high fidelity performance
- Standard-setting design incorporates performance-enhancing technology
- Superior isolation, accurate sound reproduction and the excitement of a live performance with every recording
- Durable steel and generously padded rubber headband
- Adjustable slide bars ensure snug fit
- 8 foot coiled cord with 6.3 mm (1/4") plug
- Covered under the Koss Stereophones Limited Lifetime Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This full-size professional quality stereophone has long been the headphone of choice for broadcast and recording professionals whose careers demand reliable equipment and superior performance. The PRO4AA features dynamic elements for an exceptionally wide frequency response. Adjustable slide bars ensure a snug fit, also critical for hearing every note and keeping unwanted sounds out. It includes microphone mount hardware for complete versatility. Whether you are a sound professional or simply love music, the PRO4AA will deliver excellent isolation, accurate sound reproduction, and the excitement of a live performance to your recording.
Tech Specs
| Brand Name | Koss |
|---|---|
| Sound Mode | Stereo |
| Cable Length | 10 ft |
| Manufacturer | Koss Corporation |
| Product Name | Pro4AA Stereophone |
| Product Type | Headphone |
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Model | Pro4AA |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Package Contents | <ul><li>Pro4AA Stereophone</li><li>6.3 mm (¼") screw-on type adapter</li></ul> |
| Connector Plating | Gold Plated |
Show all 18 specsShow fewer
| Additional Information | <ul><li>Durable steel and rubber headband</li><li>Impedance: 250 ohms</li><li>Sensitivity: 95dB SPL/1mW</li><li>Distortion: <0.1%</li></ul> |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | PRO4AA |
| Maximum Frequency Response | 25 kHz |
| Minimum Frequency Response | 10 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.koss.com |
Related Products
More in HEADST from KOSS-HEADPHONES and similar brands

IN THE EAR EARBUDS BLACK

PORTABLE HEADPHONE BLACK-RETAIL PACKAGE

PORTABLE LIGHTWEIGHT HEADPHONE ADJ HEADBAND 4FT CORD 100-16000HZ
More from KOSS-HEADPHONES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
