FLIP FOLIO F/ IPAD AIR PRO 13 F/ IPAD AIR PRO 13 INCH GRAPHITE
FLIP FOLIO F/ IPAD AIR PRO 13 F/ IPAD AIR PRO 13 INCH GRAPHITE
Key Features
- Compact, stowable wireless keyboard: pull it out, place it anywhere, and snap it back onto your iPad case magnetically for easy storage
- Front and back protection: This iPad case with keyboard shields your iPad Pro and iPad Air from everyday bumps and scratches for all-around durability
- Landscape and portrait modes: position your iPad either way and use it for various tasks
- Pair multiple devices: Bluetooth pairing for iPhone and more; multitask across three devices with one keyboard; switch with a press of a button
- Adjustable viewing angles: find the right angle for viewing or typing, while keeping a small footprint for more comfort
- 2-year battery life: replaceable coin cell batteries (CR2016 battery x4 included with Bluetooth keyboard)
- Full shortcuts: all your familiar iOS shortcut keys in a compact and complete iPadOS layout
- Made with recycled plastic: The plastic parts in Flip Folio are made of certified post-consumer recycled plastic (Graphite: 38%)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Flip into joy with Flip Folio, the iPad case featuring a stowable keyboard and front and back protection. You can type anywhere, any way you like-or stash the keyboard away and just relax. FInd the right angle with adjustable viewing angles, plus portrait and landscape modes for iPad. Dock your iPhone, or connect to your TV for even more options. Now available for iPad Pro and iPad Air.
Tech Specs
| Depth | 0.8" |
|---|---|
| Style | Folio |
| Width | 8.6" |
| Height | 11.2" |
| Recycled | Yes |
| Brand Name | Logitech |
| Durability | Scratch Resistant |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Line | Flip Folio |
| Product Name | Flip Folio Tablet Case |
| Product Type | Keyboard/Cover Case |
Show all 26 specsShow fewer
| Case Features | Bluetooth Keyboard |
|---|---|
| Compatibility | <p>Apple - iPad Pro 13 (2024), iPad Air 13 (2024/2025)</p> |
| Product Color | Graphite |
| Package Contents | <ul><li>Bluetooth Keyboard</li><li>iPad Folio</li><li>Documentation</li><li>4x CR2016 battery</li></ul> |
| Product Material | Plastic |
| Recycled Content | Plastic |
| Application/Usage | Tablet |
| Brand Compatibility | Apple |
| Post-consumer-waste% | 38% |
| Weight (Approximate) | 1.34 lb |
| Manufacturer Part Number | 920-013367 |
| Tablet Model Compatibility | iPad Pro 13 (2024) |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Maximum Screen Size Supported | 13" |
Related Products
More in CASES from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES and similar brands
ZAGG MILAN SNAP PHONE CASE IPHONE 15/14/13-BLACK-ENDEAVOR

CARABINER PC BLACK 03-RETAIL BOX

WIRE CABLE PC WHITE 03-RETAIL BOX
More from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES
Other products available from this brand

B100 3BTN USB ERGO CORDED MOUSE

CRAYON POWER BUTTON 4 UNIT PER BOX

MOUSE PAD STUDIO SER DARKER ROSE

M100 USB CORDED OPTICAL WHEEL MOUSE BLACK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.