FLAT PANEL LIFTING SYSTEM
FLAT PANEL LIFTING SYSTEM
Key Features
- Lift offers a reliable, convenient mounting solution
- Sustains a maximum load capacity of 250 lb
- Compatible with the screen size of 90"
- Motorized feature for better reliance and usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The FPS-200 flat-panel lifting mount provides a simple stationary or mobile wall mounted unit that utilizes a motorized lifting and lowering system to help gently guide the display to the desired height. Mounting over the top of a whiteboard, the FPS-200 can be easily adjusted to the desired vertical position and provide a great tool for interactive presentations or classroom learning environments.
Tech Specs
| Width | 45.21" |
|---|---|
| Height | 28.35" |
| Features | Cable Management |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Product Name | Flat-Panel Lifting System |
| Product Type | Lift |
| Product Model | FPS-200 |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Mounting Pattern | 200 x 200 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Height Adjustable | Yes |
Show all 19 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 140 lb |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Manufacturer Part Number | FPS-200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
| Maximum Screen Size Supported | 90" |
| Minimum Screen Size Supported | 50" |
Related Products
More in TVACCS from PREMIER MOUNTS and similar brands

VESA TILT/PIVOT MOUNT BLACK

TILTING WALL MOUNT BLACK 24-36IN
DUAL ARM SWINGOUT MOUNT-BLACK UP TO 50LBS
More from PREMIER MOUNTS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



