FIXED TILL 5BILL 5 COIN SERIES 100 OR 4000 DRAWER 100+
FIXED TILL 5BILL 5 COIN SERIES 100 OR 4000 DRAWER 100+
Key Features
- DRAWER INSERT: Black plastic till for apg Series 100 AND Series 4000 cash drawers which are sold separately. Suitable for point of sale systems and temporarily storing money. Uses five bill compartments and five coin compartments for organizing cash.
- DESIGN: The till is made of plastic for rigidity and resistance to impact and abrasion. Finished with spring-loaded plastic covered hold-downs for keeping bills securely in place and flip up for inserting or retrieving bills.
- QUICK AND EASY SWITCH: With the Value Plastic Till quickly and easily swap tills for shift changes.
- MONEY BY DENOMINATION: The five compartments organize money by denomination. Compatible with US Currency (USD)
- apg: apg manufactures cash drawers and other point-of-sale equipment. apg has built a reputation as the supplier of choice for retail
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Compatible With Your Standard Duty Cash Drawer, apg Accessories Include Tills, Till Covers And Under Counter Mounting Brackets. Additional Tills Help Reduce The Time It Takes To Make Shift Changes And Provide Integrity For Each Clerk By making them responsible for their own Till. Till Covers Offer Increased Security When The Till Is Transported From The Pos Workstation. Under Counter Mounting Brackets Provide A Secure Mounting System And Free Up Counter Space For The Pos Transaction. Constructed Of The Highest Quality Materials, apg Accessories Are Built To Withstand The Toughest Environments.
Tech Specs
| Depth | 11.1" |
|---|---|
| Width | 15.4" |
| Height | 2.4" |
| Brand Name | apg |
| Manufacturer | apg |
| Product Name | - Fixed Till Assembly 5B/5C- Series 4000, Series 100, US Dollar |
| Product Type | Cash Till |
| Compatibility | <b>apg Series 100 Cash Drawers:<br /></b> <ul> <li>1616</li> <li>16195</li> </ul> |
| Product Material | Plastic |
| Country of Origin | United States |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer Part Number | PK-15VTA-BX |
Show all 13 specsShow fewer
| Manufacturer Website Address | http://www.apgsolutions.com |
|---|
Related Products
More in PP-AC from APG - EXW MN and similar brands
More from APG - EXW MN
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
