
FIREPOWER 4120 NGIPS APPL 1U 2XNETMOD BAYS
FIREPOWER 4120 NGIPS APPL 1U 2XNETMOD BAYS
Key Features
- Offers reliable firewall synchronization to prevent a single point of failure on your network with maximum productivity
- Stop intrusions to provide businesses with the essential network security with this firewall appliance that also supports url filtering firewall protection
- 40 Gigabit Ethernet for efficient data transfer and fast connectivity
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- USB allows powerful and efficient transfer of data with maximum productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Cisco Firepower 4100 Series is a family of seven threat-focused NGFW security platforms. Their throughput range addresses data center and internet edge use cases. They deliver superior threat defense, at faster speeds, with a smaller footprint. Cisco Firepower 4100 Series supports flow-offloading, programmatic orchestration, and the management of security services with RESTful APIs. Network Equipment Building Standards (NEBS)-compliance is supported by the Cisco Firepower 4120 platform. The 4100 Series platforms can run either the Cisco ASA Firewall or Cisco Firepower Threat Defense (FTD) software.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 29.7" |
| Width | 16.9" |
| Height | 1.8" |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | Cisco |
| Manageable | Yes |
| Form Factor | Rail-mountable |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Line | Firepower |
| Product Name | Firepower FPR-4120 High Availability Firewall |
| Product Type | High Availability Firewall |
Show all 32 specsShow fewer
| Wireless LAN | No |
|---|---|
| Product Model | FPR-4120 |
| Product Family | Firepower 4100 |
| Product Series | 4100 |
| VPN Throughput | 1.25 GB/s |
| Network Standard | 10GBase-X |
| Package Contents | <ul><li> Firepower FPR-4120 High Availability Firewall</li><li> Mount Rails</li></ul> |
| Application/Usage | Business |
| Power Consumption | 1100 W |
| Ethernet Technology | 40 Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type | Expansion Slot |
| Firewall Throughput | 60 Gbit/s |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Number of SFP+ Slots | 8 |
| Weight (Approximate) | 30 lb |
| Manufacturer Part Number | FPR4120-NGIPS-K9 |
| Certifications & Standards | <ul><li> CISPR 22 Class A </li><li> CISPR 24 </li><li> EN55024 </li><li> EN55022 Class A </li><li> AS/NZS 60950-1 </li><li> ICES-003 Class A </li><li> UL 60950-1 </li><li> IEC 60950-1 </li><li> EN 60950-1 </li><li> GB 4943 </li><li> CAN/CSA C22.2 No. 60950-1 </li><li> VCCI Class A </li><li> KN24 </li><li> KN22 Class A </li><li> EN 300386 </li><li> AS/NZS CISPR22:2004 Class A </li><li> EN61000-3-2 </li><li> EN61000-3-3 </li><li> FCC CFR47 Part 15 B Class A </li><li> CNS 13438 Class A </li><li> TVCN 7317 </li><li> UL 60950-1CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 </li><li> GB4943 </li><li> 47CFR Part 15 (CFR 47) Class A (FCC Class A) </li><li> AS/NZS CISPR22 Class A </li><li> CISPR22 CLASS A </li><li> ICES003 Class A </li><li> CNS13438 Class A </li><li> EN300386 </li><li> TCVN7189 </li><li> CISPR24 </li><li> EN-61000-4-2 </li><li> EN-61000-4-3 </li><li> EN-61000-4-4 </li><li> EN-61000-4-5 </li><li> EN-61000-4-6 </li><li> EN-61000-4-8 </li><li> EN61000-4-11</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Firewall Protection Supported | Threat Protection |
| Total Number of Expansion Slots | 14 |
Related Products
More in DEPLOY from CISCO - HW SECURITY and similar brands
More from CISCO - HW SECURITY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



