
California Proposition 65 Warning
FIBERLERT-125 - SINGLE PACK
FIBERLERT-125 - SINGLE PACK
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The easy, pocket-sized fiber troubleshooter
Quickly verify fiber activity, polarity, and connectivity with the FiberLert™ Live Fiber Detector. This pocket-sized tool tests single-mode, multimode, UPC and APC patch cords and ports with a non-contact / non-contaminating detector. The LightBeat™ feature flashes the LED, indicating a powered-on condition and good battery, a timer shuts FiberLert™ off after five minutes of inactivity to extend battery life (2xAAA, included). Rugged design includes a convenient pocket clip and is backed by a two-year warranty.
- Detects optical power in single-mode and multimode fiber wavelengths (near infrared range 850 nm to 1625 nm)
- No setup or interpretation needed - light and sound indicate presence of an optical signal
- "Non contact" detector reduces the risk of contamination and damage
- Suitable for ports and patch cords, SM, MM, UPC and APC connections
- LightBeat™ flashes to indicate operation and battery status; powers off after five minutes of inactivity to preserve battery life (2xAAA, included)
- Two-year warranty
Tech Specs
| Depth | 10.3" |
|---|---|
| Width | 1.4" |
| Height | 2.9" |
| Brand Name | Fluke Networks |
| Manufacturer | Fluke Networks |
| Product Line | FiberLert |
| Product Name | FiberLert Live Fiber Detector |
| Product Type | Fiber Distance/Fault Locator |
| Product Family | FiberLert |
| Device Function | Fiber Optic Cable Testing |
| Battery Included | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>FiberLert Live Fiber Detector</li> <li>2 x AAA Alkaline Batteries</li> </ul> |
Show all 18 specsShow fewer
| Country of Origin | Great Britain |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 2.10 oz |
| Battery Size Supported | AAA |
| Manufacturer Part Number | FIBERLERT-125 |
| Manufacturer Website Address | http://www.flukenetworks.com |
| Number of Batteries Supported | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in FIBER from FLUKE ELECTRONICS CORE and similar brands
More from FLUKE ELECTRONICS CORE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



