FED COMP 32/64 BIT PCIE ADAPTER CARD LC CONNECTOR
FED COMP 32/64 BIT PCIE ADAPTER CARD LC CONNECTOR
Key Features
- This Gigabit Ethernet card guarantees a replacement networking interface to client, server or workstation
- This 250MB/s bandwidth adapter is ideal for PCs with PCI Express x1 slots, ensuring top level network connectivity for your desktops
- Add your computer to your home or office network with this single port gigabit ethernet card conveniently
- With the 1000Base-SX technology get up to 1000Mbps data transfer rate over the optical fiber cable
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Normal Ethernet packets are limited to a maximum size of 1548 bytes. Received packets larger than this are normally rejected by the interface card as errors. Jumbo frames support is beneficial to sending large packets, especially where the data contained in these packets either has a time-critical element, or is so large that the time taken to send multiple smaller packets is too great. Jumbo frame packets are normally up to 9000 bytes long.
Tech Specs
| Width | 3.6" |
|---|---|
| Height | 2.7" |
| Brand Name | Allied Telesis |
| Card Height | Full-height |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Manufacturer | Allied Telesis, Inc |
| Product Name | AT-2911SX Gigabit Ethernet Card |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Product Model | AT-2911SX |
| Host Interface | PCI Express x1 |
| Country of Origin | Singapore |
| Network Technology | 1000Base-SX |
Show all 18 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 2.08 oz |
|---|---|
| Total Number of Ports | 1 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | AT-2911SX/LC-901 |
| Manufacturer Website Address | http://www.alliedtelesis.com |
Related Products
More in ENET from ALLIED TELESIS BOX and similar brands
FED COMP 32/64 BIT PCIE ADAPTER CARD SC CONNECTOR

USB WIFI ADAPTER MINI WIRELESS N NETWORK ADAPTER DONGLE 150MBPS
USB3.0 TO GIGABIT ETHERN ADAPT 1 USB 3.0 1PORT ETHERN
More from ALLIED TELESIS BOX
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



