
F-GT LITE FOLDABLE FORMULA AND GT COCKPIT GREY EDITION
F-GT LITE FOLDABLE FORMULA AND GT COCKPIT GREY EDITION
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Introducing the Next Level Racing® F-GT Lite, the revolutionary portable racing cockpit that allows users to seamlessly switch between Formula and GT racing positions. The F-GT Lite is designed for space-conscious users who still demand a high-performance and immersive racing experience. Thanks to the Next Level Racing® Hubs, adjustments between the two racing styles are quick and easy, ensuring an optimal and comfortable racing position. Now available in a sleek Carbon Grey Edition, the F-GT Lite combines durability with style, enhancing any sim racing setup. Whether you're racing in Formula or GT mode, the cockpit offers the strength and rigidity required for intense racing sessions, while also folding easily for storage when not in use.
Tech Specs
| Features | Gear Shifter Mount |
|---|---|
| Brand Name | Next Level Racing |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Next Level Racing |
| Product Line | F-GT Lite |
| Product Name | F-GT Lite Cockpit Carbon Grey Edition |
| Product Type | Simulation Cockpit |
| Product Color | Carbon Gray |
| Product Family | F-GT Lite |
| Product Material | Fabric |
| Application/Usage | Gaming |
| Weight (Approximate) | 41.89 lb |
Show all 18 specsShow fewer
| Maximum Weight Capacity | 286.60 lb |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | NLR-S015GR |
| Manufacturer Website Address | http://www.nextlevelracing.com |
| Maximum Recommended User Height | 78.74" |
| Maximum Recommended User Weight | 286.60 lb |
| Minimum Recommended User Height | 47.24" |
Related Products
More in G-ACCS from NEXT LEVEL RACING and similar brands
More from NEXT LEVEL RACING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



