EXPLOSION PROOF POSITIONING CAMERA
EXPLOSION PROOF POSITIONING CAMERA
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- Up to 1920 x 1080 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 142.60 mm maximum focal length for dependable identification distances with better coverage
- f/1.6 maximum aperture for better light absorption and dependable, better-quality results
- 32x optical zoom for bringing the subject closer for maximum surveillance efficiency
- Full HD recording format for exceptional video quality with maximum productivity
- Varifocal lens type to ensure maximum surveillance dependability and optimal performance
- AC power source type for your network camera better reliance and maximum energy dependability
- Motion Detection feature for better reliance and usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The TNU-X6320A series is an explosion-protected PTZ camera station for use in hazardous areas in onshore, offshore, marine, and heavy industrial environments. The base unit carries dual NPT cable entries with easy access for cable termination during installation as standard, maximizing compatibility and ease of use with existing fixed conduit installations.
- 2MP (1920 x 1080) resolution
- 4.44-142.6mm (32x) optical zoom, 16x digital zoom
- H.265, H.264, MJPEG triple codec, WiseStream II
- DIS with built-in Gyro sensor
- Day & Night (ICR), WDR (120dB)
- Video Analytics, dual SDXC memory slots
- cLCus C1/D1, cLC CSA certified
- Electro-polished 316L stainless steel on all welded assemblies
- Camera station window in toughened glass
- Integrated Wiper
- 110VAC Supply voltage
- -60°C ~ +40°C (-67°F ~ +104°F) Operating temperature
- IP66/IP67 rated
- Single Mode Fiber 9/125µm 10/100Mb Ethernet
Tech Specs
| Features | Tamper Detection |
|---|---|
| Lens Type | Varifocal |
| Protocols | HTTP |
| Brand Name | Wisenet |
| Durability | Explosion Proof |
| HD Recording | Yes |
| Manufacturer | Hanwha Group |
| Optical Zoom | 32x |
| Product Name | Explosion Proof PTZ Camera |
| Product Type | Network Camera |
| Storage Type | Memory Card |
| Field of View | H : 64.66°(Wide) ~ 2.29°(Tele) / V : 38.08°(Wide) ~ 1.30°(Tele) |
Show all 40 specsShow fewer
| Input Voltage | 110 V AC |
|---|---|
| Lens Included | Yes |
| Product Model | TNU-X6320A2F2WT2-C |
| Video Formats | MJPEG |
| Color Supported | Color |
| Lens Mount Type | Board Mount |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Minimum Aperture | f/4.4 |
| Image Sensor Size | 1/2.8" |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Power Source Type | AC |
| Recording Formats | Full HD |
| Remote Management | Yes |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Maximum Focal Length | 142.60 mm |
| Minimum Focal Length | 4.44 mm |
| Longest Shutter Speed | 1 Second |
| Shortest Shutter Speed | 1/12000 Second |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | TNU-X6320A2F2WT2-C |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Effective Camera Resolution | 2.4 Megapixel |
| Manufacturer Website Address | http://www.hanwha.com |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -76°F (-60°C) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NV-CAM from HANWHA TECHWIN AMERICA and similar brands
4MP A-SERIES IR VANDAL DOME POE CAMERA 3MM FIXED IP66 IK10
5MP INDOOR IR DOME CAMERA 2.8MM FIXED WDR ANALYTICS WH
5MP IR OUTDOOR DOME CAMERA 2.8MM FIXED WDR ANALYTICS IP66 WH
More from HANWHA TECHWIN AMERICA
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
