California Proposition 65 Warning
EPOS PC PC 03 STEREO 2 X 3.5 JACK
EPOS PC PC 03 STEREO 2 X 3.5 JACK
Key Features
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for longer durations without discomfort
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Uni-directional microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Mini-phone (3.5mm) host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 42 Hz17 kHz for accurate sound reproduction
- Lightweight headset ensures comfortable listening for long hours without pain or fatigue
- Headset supports distortion-free audio and voice transfer for PCs, enabling optimal usability for work, entertainment, and daily tasks
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Easy to use; built for focus
The PC 3 CHAT on-ear stereo headset is designed and built for e-learning and staying in touch. Plug-and-play simplicity makes it easy to use, while its lightweight, comfortable form means you will forget you are wearing it.
The headset's stereo construction keeps you focused on the task at hand by preventing distractions, while the unidirectional noise-canceling microphone ensures that every word you say will be communicated clearly. The PCV 05 adapter is also available separately direct from EPOS, bringing support for Mac and other platforms.
Affordable and reliable, the PC 3 CHAT brings quality at unbeatable value.
Key benefits & features | Lightweight stereo headset
Stereo ear-pieces keep you focused, while a low weight ensures comfort
Unidirectional microphone
A passive noise-canceling microphone prioritizes clear communication
Plug-and-play simplicity
Plug in the PC 3 CHAT via two 3.5mm jacks, and you are ready to go
Durability and robustness
Engineered to last and withstand the rigors of frequent use
Adaptors for Mac® and more
The PCV 05 adapter from EPOS lets you use the headset on Mac® and other platforms
Tech Specs
| Depth | 2" |
|---|---|
| Width | 5.5" |
| Height | 6.3" |
| Features | Robust |
| Impedance | 32 Ohm |
| Brand Name | EPOS |
| Sound Mode | Stereo |
| Form Factor | Ear-cup |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | EPOS |
| Product Line | PC 3 Chat |
Show all 30 specsShow fewer
| Product Name | PC 3 Chat Headset |
|---|---|
| Product Type | Headset |
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Color | Black |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Product Family | PC 3 Chat |
| Earpiece Design | On-ear |
| Application/Usage | PC |
| Microphone Design | Boom |
| Packaged Quantity | 1 |
| Sound Pressure Level | 95 dB |
| Weight (Approximate) | 2.72 oz |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | 1000430 |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 42 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.eposaudio.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in AUDCBL from EPOS and similar brands
More from EPOS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



