
ENGENIUS 10G ETHERNET TRANSCEIVER MULTI-MODE 0.3KM SFP+
ENGENIUS 10G ETHERNET TRANSCEIVER MULTI-MODE 0.3KM SFP+
Key Features
- SFP+ offers enhanced dependability with maximum productivity
- 10GBase-SR network technology for convenient, easy sharing of data and information over the network with maximum internet usage feasibility
- Optimize the network's performance with 10 Gigabit Ethernet connectivity
- Supports optical fiber cable for durable performance, minimal signal loss, and fast data transfers to greater distances
- With its thicker diameter to carry the light of multiple wavelengths, multi-mode fiber optic cable supports the high bandwidth to carry more information with greater fidelity
- Hot-swappable form factor for added reliability and dependability
- SFP+ with data networking application/usage for reliability and maximum efficiency
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
10G Multi Mode 0.3km
EnGenius SFP3185-03ASFP plus Transceivers are hot-swappable multi-purpose optical modules support 10Gigabit Ethernet applications across most switching and routing platforms. The transceivers support to operate at 10Gbps serial optical data transfer rates on a single duplex fiber core with a length of up to 300m, ideally suited for data centers, enterprise and storage area networks.
Tech Specs
| Width | 0.5" |
|---|---|
| Height | 0.5" |
| Brand Name | EnGenius |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Manufacturer | EnGenius Technologies, Inc |
| Product Name | SFP+ Switch 10Gig Transceiver Module |
| Product Type | SFP+ |
| Connector Type | LC |
| Application/Usage | Optical Network |
| Country of Origin | Taiwan |
| Network Technology | 10GBase-SR |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
Show all 24 specsShow fewer
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Weight (Approximate) | 0.06 lb |
| Total Number of Ports | 1 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex 10Gbase-SR Network |
| Manufacturer Part Number | SFP3185-03A |
| Maximum Data Transfer Rate | 10.30 Gbit/s |
| Maximum Distance Supported | 0.30 km |
| Manufacturer Website Address | http://www.engeniustech.com |
| Maximum Operating Temperature | 158°F (70°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Related Products
More in TRANS from ENGENIUS and similar brands

1FT CAT6 RED MOLDED BOOT PATCH CABLE 550MHZ
1FT CAT6 GREEN MOLDED BOOT PATCH CABLE 550MHZ
6FT USB 2.0 TYPE-A TO USB TYPE-A CABLE M/F
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.