ELOPOS SYSTEM 15-INCH HD/FHD EPS15H5-2UWA-1-MT-6G-2S-W1-64-BK
ELOPOS SYSTEM 15-INCH HD/FHD EPS15H5-2UWA-1-MT-6G-2S-W1-64-BK
Key Features
- Touchscreen interface empowers quick access
- 15.6" screen size provides smooth visuals
- 256 GB SSD provides you with enough space to store large files
- With 16 GB DDR4 SDRAM memory
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
EloPOS™ System | Modern. Modular. Made for Retail.
The versatile EloPOS System combines modern aesthetics, modular flexibility and commercial-grade reliability. Purpose-built for point of sale, EloPOS offers a 15.6-inch touchscreen display, choice of Intel's 8th generation processors and an integrated expansion hub to connect the peripherals you need - whether a customer facing display, payment reader, printer, cash drawer, barcode scanner or scale. From traditional POS to self-service applications, EloPOS delivers the durability needed to survive continuous public use and is backed by Elo's standard 3-year warranty.
Interactive Points of Sale
The EloPOS System is designed to offer flexibility across environments. Whether you need a fixed-lane point of sale system or a self-order solution, EloPOS can help ensure that every touch delivers the experience your employees need and your customers expect.
Connections. Connections. Connections.
The expansion hub allows you to connect all of the POS peripheral support you need. From cash drawers and printers to barcode scanners and payment devices - there is connectivity to cover it all. With two models, the hub is integrated into the base of the EloPOS stand or mounted to the back of the display for pole and wall mount configurations.
Configure Your Solution
EloPOS is designed with the flexibility to be mounted however you desire. With a standard VESA mounting system, and optional pole and self-service stands, EloPOS offers the modularity you need to create the solution you want. From POS terminals to self-service checkout, the EloPOS can be configured to deliver maximum impact.
Add a Customer-Facing Display with Ease
The EloPOS System includes USB-C connectivity, allowing you to easily connect a 1302L customer-facing display - providing touch, data and power with just one cable. By reducing the number of cables required for setup from 3 to 1, installation and servicing is a breeze.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Brand Name | Elo |
| Energy Star | Yes |
| Powered USB | Yes |
| Screen Size | 15.6" |
| Serial Port | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Power Source | AC Power |
| Product Line | EloPOS |
| Product Name | 15-inch (16:9) EloPOS System |
Show all 33 specsShow fewer
| Product Type | POS Terminal |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Model | E939305 |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | EloPOS |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Speed | 3.50 GHz |
| Standard Memory | 16 GB |
| Cash Drawer Port | Yes |
| Operating System | Windows 10 IoT Enterprise LTSC (64-bit) |
| Country of Origin | China |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display Screen Type | TFT |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 6.40 lb |
| Manufacturer Part Number | E939305 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | M.2/SATA |
| Manufacturer Website Address | http://www.elotouch.com |
Related Products
More in PT-TS from ELO - ALL-IN-ONE SYSTEMS and similar brands

ELO E-SERIES 3WIN11 15.6IN WIDE 1920X1080 FHD DISPLAY N97 CPU 8GB R
ENGAGE ONE PRO INTEGRATED BAR CODE SCANNER

SHUTTLE AIO X50V8U3W BAREBONE 15.IN I3-10110U CPU NO RAM/SSD/OS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.