ELOPOS PACK NO OS CORE I5 8GB RAM 128GB SSD Q370 CHIPSET
ELOPOS PACK NO OS CORE I5 8GB RAM 128GB SSD Q370 CHIPSET
Key Features
- 128 GB SSD provides enough space for all your files
- With 8 GB DDR4 SDRAM of memory
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
EloPOS Pack
The EloPOS Pack delivers a powerful enterprise-ready compute platform in a sleek, compact form factor. Backed by the security and infrastructure of a Windows-based system with Intel's Q370 Chipset and the speed of the Intel's 9th gen processors, the EloPOS Pack provides the power you need to run your business. With versatile connectivity options, plug in anything from Elo's latest monitor via single cable USB-C to a legacy printer requiring a 12V powered-USB. The system provides flexibility to make upgrades as your business requirements change.
Designed for Versatility
From point-of-sale terminals and self-service kiosks to automation controls, the EloPOS Pack offers the connectivity and durability to thrive under the demands of continuous use.
Small Footprint
Purpose-built to accommodate compact spaces, the EloPOS Pack boasts a smaller footprint in both size and weight than other commercial-grade PCs.
Securely Mount
Easily secure the EloPOS Pack to any counter in a snap. Attach the mounting bracket to your desired location and simply clip it into place. And for added security, you can use the Kensington locks.
Connect It All
With 16 connection ports, you can connect all the peripherals you need. From cash drawers and printers to barcode scanners and payment devices - there is a port to connect it all.
Leverage the Best of Intel
Create a network with the security, performance and manageability you need for your business.
The EloPOS Pack includes*:
Windows or Linux. You Choose.
Whether you want Windows 10 or a no-OS model to run Linux, the enterprise-ready EloPOS Pack provides the freedom to adapt to your infrastructure. To get you up and running quicker, the no-OS models have been pretested with Linux SuSE, Ubuntu and Red Hat operating systems.
Get Peace of Mind With EloCareSM
EloCare provides service and support from the people who know your Elo products best. From extended warranties and on-site exchange to advance unit replacement and field services, the highly skilled Elo technical specialists will get you up and running.
Unite Your Digital Touchpoints
From your POS Terminals and self-service kiosks to your back-of-house systems,
Elo has a solution for every touchpoint.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| RJ-50 | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Elo |
| USB Type-C | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Powered USB | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Power Source | DC Power |
| Product Line | EloPOS Pack |
| Product Name | EloPOS Pack POS Terminal |
Show all 37 specsShow fewer
| Product Type | POS Terminal |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Black |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | EloPOS Pack |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Cache | 9 MB |
| Processor Speed | 3.60 GHz |
| Standard Memory | 8 GB |
| Cash Drawer Port | Yes |
| Package Contents | <ul><li> EloPOS Pack POS Terminal</li><li> North America Power Cord (1800+/-50mm), (6 ft +/- 1 inch)</li><li> EU Power Cord (1800+/-50mm)</li><li> Power Adapter - 180W</li><li> Cable RJ-50 to DB-9 (900+/-30mm), (3 ft +/- 1 inch)</li><li> USB Type-C cable (1800+/-50mm), (6 ft +/- 1 inch)</li><li> HDMI cable (1800+/-50mm), (6 ft +/- 1 inch)</li><li> USB cable (1800+/-50mm), (6 ft +/- 1 inch)</li><li> 2x SMA Antenna</li><li> Quick Installation Guide (QIG)</li></ul> |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 5.73 lb |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | E944853 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Number of USB Type C Ports | 1 |
| Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Solid State Drive Interface | M.2/SATA |
| Manufacturer Website Address | http://www.elotouch.com |
| Number of USB 3.0 Ports (Rear) | 2 |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PT-TS from ELO- ACCESSORIES and similar brands
BACKPACK 4 VALUE ANDROID 10 W/ GMS ROCKCHIP 3399 PROCESSOR

SHUTTLE AIO X50V8U3W BAREBONE 15.IN I3-10110U CPU NO RAM/SSD/OS

ELO E-SERIES 3WIN11 15.6IN WIDE 1920X1080 FHD DISPLAY N97 CPU 8GB R
More from ELO- ACCESSORIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


