ELITE POWER LAPTOP STAND WITH WIRELESS CHARGER - BLACK
ELITE POWER LAPTOP STAND WITH WIRELESS CHARGER - BLACK
Key Features
- Notebook Stand - Improves ergonomics and promotes better posture
- Supports up to 17" for perfect display and viewing experience
- Wireless Charging feature offers a dependable security solution
- Black enhance the beauty and gives classy look
- High quality aluminum alloy construction ensure permanence and durability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Universal Compatibility - Adjustable Height and Angle
The ALOGIC Elite Power Laptop Stand is designed for universal laptop compatibility and can be used with most 11" to 17" laptops, including all sizes of MacBook Pro, MacBook Air, Dell XPS and Chromebook. Both the height and the angle of the ALOGIC Elite Power Laptop Stand can be adjusted to ensure laptop use is perfectly comfortable, no matter where you're working.
Ultra-Build Quality
The Elite Power Laptop Stand is built with durable aluminium alloys designed to survive the day's wear and tear without a scratch. Anti-slip silicone pads help keep your laptop held securely in place and prevent it from wobbling as you type.
Fast Wireless Charging
The built-in wireless charging pad enables you to fast charge all your Qi-compatible devices, including 8-14th Generation iPhones, Samsung Galaxy S7-22s and earphones such as AirPods 2/3/Pro up to 10W Max (7.5W for iPhone). Safety features, like foreign object detection, protect your devices from damage and prevent the base of the stand from heating up.
Tech Specs
| Features | Scratch Resistant |
|---|---|
| Brand Name | Alogic |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Alogic |
| Power Source | USB |
| Product Line | Elite |
| Product Name | Elite Power Laptop Stand with Wireless Charger |
| Product Type | Notebook Stand |
| Compatibility | <ul><li> Apple - iPhone (8-14th Generation), AirPods 2/3/Pro, MacBook Pro, MacBook Air</li><li> Dell - XPS, Chromebook.</li><li> Samsung - Galaxy S7, Galaxy 22's</li></ul> |
| Product Color | Black |
| Product Family | Elite |
| Package Contents | <ul><li> Elite Power Laptop Stand with Wireless Charger</li><li> User Manual</li></ul> |
Show all 21 specsShow fewer
| Product Material | Aluminum Alloy |
|---|---|
| Application/Usage | MacBook Pro |
| Country of Origin | China |
| Height Adjustable | Yes |
| Weight (Approximate) | 2.65 lb |
| Manufacturer Part Number | EPLSWCBK |
| Manufacturer Website Address | http://www.alogic.co |
| Maximum Screen Size Supported | 17" |
| Minimum Screen Size Supported | 11" |
Related Products
More in NB-DOC from ALOGIC and similar brands
More from ALOGIC
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





