
DT PRINTER ZQ620 PLUS 3IN/72MM WI-FI 6 DUAL RADIO LINERED PLATEN
DT PRINTER ZQ620 PLUS 3IN/72MM WI-FI 6 DUAL RADIO LINERED PLATEN
Key Features
- Apple® iOS, Android™ and Windows® Mobile connectivity
- Direct thermal printing of barcodes, text and graphics
- CPCL, EPL™ and ZPL® programming languages
- 512 MB Flash supports downloadable programs, receipt formats, fonts and graphics (128 MB available for user storage)
- ZQ620/ZQ620 Plus and ZQ610/ZQ610 Plus: 3250 mAh (nominal) 23.4 Wh removable, rechargeable PowerPrecision+ Li-Ion battery
- ZQ630/ZQ630 Plus: 6800 mAh (nominal) 49.4 Wh removable, rechargeable PowerPrecision + Li-Ion battery
- Built-in battery charger
- Belt clip for unobtrusive and convenient printing (not compatible with extended capacity battery)
- Black mark and gap media sensing using fixed center position sensors
- Easy-to-use peel and present mode
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
PREMIUM MOBILE LABEL AND RECEIPT PRINTERS FOR MAXIMUM PRODUCTIVITY
Want to improve inventory management and customer service in your store? With the ZQ600/ZQ600 Plus Series mobile printer, you can. The ZQ600/ZQ600 Plus Series takes Zebra's popular QLn platform and makes it even better-adding advanced technology and innovative design that drive productivity, ease-of-use and manageability to a new level. A large color display takes all the guesswork out of printer status. Advanced battery technology and more battery capacity, power every minute of the longest shift. The instant wake-up feature ensures the ZQ600/ZQ600 Plus Series never sleeps on the job. Your workers get the fastest, most dependable wireless connections inside the four walls and your IT department will find the ZQ600/ZQ600 Plus Series easier to integrate, manage, setup and secure. The ZQ600/ZQ600 Plus Series- the next evolution in the gold standard for mobile label and receipt printing. The ZQ600 Plus Series delivers the same features and specifications as the ZQ600 Series, using redesigned electronics for long-term product continuity and availability. The ZQ600 Plus printers require new, different firmware and drivers.
Premium Features for Maximum Productivity |The Latest Wireless Connections
The ZQ600/ZQ600 Plus Series offers the fastest, most dependable wireless connections inside the four walls. With support for 802.11ac Wi-Fi and its latest security protocols, plus Bluetooth® Classic and Low Energy (BLE), your workers can count on blazing fast and secure connections.
Industry-Standard 802.11r Fast Roaming for Seamless Access
With support for 802.11r fast roaming technology, your workers can depend on a connection while they are on the move.
Instant Wake-Up Over Wi-Fi
This intelligent printer enters sleep mode when it is idle, and automatically wakes up the moment the user sends a print job. And the ZQ600/ZQ600 Plus Series' instant wake-up works over both Wi-Fi and Bluetooth.
Large Color Display Makes Configuration and Operation a Snap
The ZQ600/ZQ600 Plus Series provides a large display, userfriendly interface and easily customized menu. The ZQ600/ZQ600 Plus Series is based on Zebra's Link-OS menu system to deliver a common user experience across other Zebra Link-OS mobile, desktop and industrial printers.
Business Tough-Built for All-Day Every Day Enterprise Use
While the ZQ600/ZQ600 Plus Series is lightweight and comfortable to wear all shift long, it is loaded with features that give it longlasting durability, including over-molding, a tempered-glass display and seamless one-piece design. The high-grade resin is one of the toughest plastics available for greater impact resistance.
Unsurpassed Battery Power Management | Do More on a Single Charge
With the ZQ600/ZQ600 Plus Series' high-capacity 3250 mAH (ZQ610 and ZQ610 Plus / ZQ620 and ZQ620 Plus) and 6800 mAH (ZQ630 and ZQ630 Plus) battery, you can be sure that every worker has plenty of power for every shift. Plus Power Smart Print Technology™, Zebra's patented technology, maximizes efficiency by delivering the exact amount of power required for the highest quality printing, saving an estimated 20 to 30 percent of battery power
Tech Specs
| Depth | 6.8" |
|---|---|
| Width | 4.6" |
| Height | 3" |
| Features | Shoulder Strap |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Media Type | Black Bar |
| Screen Size | 3" |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Media Sensor | Black Mark Sensor |
| Power Source | Battery |
| Product Name | ZQ620 Plus Direct Thermal Printer |
Show all 45 specsShow fewer
| Product Type | Direct Thermal Printer |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | ZQ620 Plus |
| Character Sets | Universal Font Scaling Technology (UFST) |
| Display Screen | Yes |
| Product Family | ZQ600 |
| Product Series | ZQ600 |
| Media Thickness | 6.50 mil |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Standard Memory | 256 MB |
| Battery Capacity | 3250 mAh |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Application/Usage | Mobile |
| Language Emulation | EPL |
| Platform Supported | PC |
| Maximum Label Width | 3.13" |
| Maximum Print Width | 2.83" |
| Maximum Label Length | 32" |
| Maximum Print Length | 32.01" |
| Weight (Approximate) | 1.61 lb |
| Maximum Roll Diameter | 2.60" |
| Optional Connectivity | USB |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Manufacturer Part Number | ZQ62-AUXA004-00 |
| Operating System Supported | <ul><li> Link-OS</li></ul> |
| Barcode Symbology Supported | UCC/EAN 128 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Maximum Mono Print Speed (ips) | 4.53 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BP-MB from ZEBRA PRINT A1 - DIFFERENTIATED and similar brands


DT PRINTER ZQ320 PLUS 802.11AC + BT 4.X LABEL SENSOR INDOOR

DT PRINTER ZQ511 MEDIA 3 15/80MM EN/LA FONTS BT 4 1 STND

DT PRINTER ZQ511 MEDIA WIDTH 3.15 /80MM EN/LA FONTS/NO BATTRY
More from ZEBRA PRINT A1 - DIFFERENTIATED
Other products available from this brand

SHOULDER STRAP KIT ACCS FOR QL ZQ/ RW P4T SERIES MOBILE PRINTERS

KIT THERMAL PREVENTATIVE MAINT W/6 PRE-SATURATED FOAM TIP SWABS

SAVE-A-PRINTHEAD CLEANING FILM KIT 4IN-5IN PRNT WIDTH/3X 10IN FILM

6FT USB CABLE WITH TWIST LOCK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.