
DT PRINTER ZQ521 MEDIA 4 45/113MM EN/LA FONTS 11AC/BT 4
DT PRINTER ZQ521 MEDIA 4 45/113MM EN/LA FONTS 11AC/BT 4
Key Features
- A smart and inexpensive solution to print temporary documents
- 203 maximum print resolution (dpi) for better reliance and added usability
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Capable of printing labels and receipts virtually from anywhere and everywhere
- Enjoy the freedom of wireless connectivity. With Wi-Fi, you will get things done faster.
- 4.45" maximum label width for dependable, desired results
- Supports receipt media type for better reliance and maximum usability
- Direct Thermal Printer with mobile application/usage provides dependable printing solution with added productivity
- Comes with 8 MB standard memory to ensure maximum efficiency with great quality printing results
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Most Rugged, Premium 4in. Print Width Mobile Printer Available
We pushed the limits on rugged engineering to deliver the toughest mobile printers for harsh conditions. Advancing the series, the ZQ521 offers added durability and features like linerless printing, the latest in connectivity, a high-capacity battery and Bluetooth Management. Unmatched intelligence and security keep your team productive and your network safe.
Tech Specs
| Depth | 6.2" |
|---|---|
| Width | 6.1" |
| Height | 2.6" |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Media Type | Tag |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Power Source | Battery |
| Product Name | ZQ521 Mobile Printer |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | ZQ521 |
Show all 34 specsShow fewer
| Fonts Included | Latin |
|---|---|
| Product Family | ZQ500 |
| Product Series | ZQ500 |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Standard Memory | 8 MB |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Application/Usage | Mobile |
| Country of Origin | China |
| Platform Supported | Android |
| Maximum Label Width | 4.45" |
| Maximum Print Width | 4.10" |
| Maximum Print Length | 39" |
| Weight (Approximate) | 1.73 lb |
| Maximum Roll Diameter | 2.24" |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Manufacturer Part Number | ZQ52-BUW0000-00 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Maximum Mono Print Speed (ips) | 5 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
Related Products
More in BP-MB from ZEBRA PRINT A1 - DIFFERENTIATED and similar brands


DT PRINTER ZQ320 PLUS 802.11AC + BT 4.X LABEL SENSOR INDOOR

DT PRINTER ZQ511 MEDIA 3 15/80MM EN/LA FONTS BT 4 1 STND

DT PRINTER ZQ511 MEDIA WIDTH 3.15 /80MM EN/LA FONTS/NO BATTRY
More from ZEBRA PRINT A1 - DIFFERENTIATED
Other products available from this brand

SHOULDER STRAP KIT ACCS FOR QL ZQ/ RW P4T SERIES MOBILE PRINTERS

KIT THERMAL PREVENTATIVE MAINT W/6 PRE-SATURATED FOAM TIP SWABS

SAVE-A-PRINTHEAD CLEANING FILM KIT 4IN-5IN PRNT WIDTH/3X 10IN FILM

6FT USB CABLE WITH TWIST LOCK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.