
DT PRINTER ZQ511 MEDIA 3 15/80MM EN/LA FONTS BT 4 1 STND
DT PRINTER ZQ511 MEDIA 3 15/80MM EN/LA FONTS BT 4 1 STND
Key Features
- Direct Thermal Printer is a reliable label/receipt printing solution with maximum efficiency
- 203 maximum print resolution (dpi) for better reliance and added usability
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Capable of printing labels and receipts virtually from anywhere and everywhere
- 3.15" maximum label width for dependable, desired results
- Supports receipt media type for maximum feasibility and better accommodation of your requirements
- Direct Thermal Printer with mobile application/usage provides dependable printing solution with added productivity
- Comes with 8 MB standard memory to ensure maximum efficiency with great quality printing results
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Most Rugged, Premium 3in. Print Width Mobile Printer Available
We pushed the limits on rugged engineering to deliver the toughest mobile printers for harsh conditions. Advancing the series, the ZQ511 offers added durability and features like linerless printing, the latest in connectivity, a high-capacity battery and Bluetooth Management. Unmatched intelligence and security keep your team productive and your network safe.
Tech Specs
| Depth | 5.9" |
|---|---|
| Width | 4.7" |
| Height | 2.4" |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Media Type | Black Mark |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Power Source | Battery |
| Product Name | ZQ511 Mobile Printer |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Product Model | ZQ511 |
| Product Family | ZQ500 |
Show all 31 specsShow fewer
| Product Series | ZQ500 |
|---|---|
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Standard Memory | 8 MB |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Application/Usage | Mobile |
| Country of Origin | China |
| Platform Supported | Android |
| Maximum Label Width | 3.15" |
| Maximum Print Width | 2.83" |
| Maximum Print Length | 39" |
| Weight (Approximate) | 1.39 lb |
| Maximum Roll Diameter | 2" |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Manufacturer Part Number | ZQ51-BUE0000-00 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Maximum Mono Print Speed (ips) | 5 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
Related Products
More in BP-MB from ZEBRA PRINT A1 - DIFFERENTIATED and similar brands


DT PRINTER ZQ320 PLUS 802.11AC + BT 4.X LABEL SENSOR INDOOR

DT PRINTER ZQ511 MEDIA WIDTH 3.15 /80MM EN/LA FONTS/NO BATTRY

DT PRINTER ZQ521 MEDIA WIDTH 4.45 /113MM EN/LA FONTS
More from ZEBRA PRINT A1 - DIFFERENTIATED
Other products available from this brand

SHOULDER STRAP KIT ACCS FOR QL ZQ/ RW P4T SERIES MOBILE PRINTERS

KIT THERMAL PREVENTATIVE MAINT W/6 PRE-SATURATED FOAM TIP SWABS

SAVE-A-PRINTHEAD CLEANING FILM KIT 4IN-5IN PRNT WIDTH/3X 10IN FILM

6FT USB CABLE WITH TWIST LOCK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.