
DS8178-SR BLK FIPS STD CRADLE USB KIT SCANNER SHIELDED USB CABL
DS8178-SR BLK FIPS STD CRADLE USB KIT SCANNER SHIELDED USB CABL
Key Features
- Allows productive and precise reading of 1D barcodes
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Increase productivity and performance by excluding the cable
- With Bluetooth technology, you can scan barcodes and then transmit data from the base
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ultimate in performance, innovation and manageability
Checkout is the last chance to leave your shoppers with a good impression - and the quality of the checkout experience is heavily dependent upon the performance of the scanner you choose. If cashiers need to scan barcodes multiple times or enter unreadable barcodes manually, your checkout lanes can back up quickly, resulting in long lines, long wait times and cashiers that need to focus on
ringing up merchandise as quickly as possible instead of focusing on shoppers to provide a better checkout experience. Now, you can give every shopper the ultimate last impression with the DS8100 Series handheld imager. The DS8100 Series rises above conventional imagers, delivering unprecedented scanning performance on 1D and 2D barcodes, innovative productivity enhancing tools, including swappable power sources - a PowerPrecision+ battery or PowerCapTM capacitor1 - plus unrivaled manageability tools to keep your scanners up, running and in the hands of your cashiers. Keep checkout lines moving and cashiers free to deliver a more personal checkout experience with the DS8100 Series - because when it comes to the checkout experience, only the best will do.
Unprecedented Performance
Unparalleled performance on virtually every barcode in any condition
Only the DS8100 Series combines the power of an 800 MHz microprocessor, a high-resolution megapixel sensor and Zebra's exclusive PRZM Intelligent Imaging technology. With this unique combination of hardware and advanced algorithms, the DS8100 Series instantly captures the most problematic barcodes - including
dense, poorly printed, crinkled, faded, distorted, dirty or damaged, as well as electronic barcodes on dimly lit displays.
Superior scan range
A scanning range up to 24 in./61 cm, a high resolution imaging sensor and a bright "aiming spot" improve checkout speed. Now, cashiers in busy checkout environments can easily scan items in a customer's shopping cart - without leaving the cash-wrap.
Innovation beyond the barcode
Swappable power options reduce your investment risk Two interchangeable power options are available to power your devices: a PowerPrecision+ battery or a PowerCap capacitor. You can swap power options at any time on all models, right in your facility - no need to purchase separate battery-free and battery powered devices. And managing your power sources is easy. Since the PowerPrecision+ battery and PowerCap capacitor can report their model and serial numbers, you'll always know which power source is in each scanner.
On a single charge, the advanced PowerPrecision+ battery provides over three around-the-clock days of continuous scanning, plus a wealth of metrics for better battery management.
Tech Specs
| Depth | 4.2" |
|---|---|
| Width | 2.6" |
| Height | 6.6" |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | DS8178-SR Barcode Scanner Kit |
| Product Type | Barcode Scanner Kit |
| Scan Pattern | Linear |
| Product Color | Twilight Black |
Show all 42 specsShow fewer
| Product Model | DS8178-SR |
|---|---|
| Scanner Range | Standard Range |
| Product Family | DS8100 |
| Product Series | DS8100 |
| Application/Usage | Retail |
| Country of Origin | Mexico |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Distance | 36.80" |
| Drop Specification | Designed to withstand 50 drops at 6.0 ft./1.8 m to concrete |
| Cable Type Included | USB |
| Scanning Capability | 2D |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Weight (Approximate) | 8.30 oz |
| Maximum Ambient Light | 96840 lux |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Minimum Print Contrast | 16% |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Field of View (Vertical) | 28° |
| Manufacturer Part Number | DS8178-SR7U2100SFW |
| Field of View (Horizontal) | 42° |
| Barcode Symbology Supported | <b>1D:</b> <br /> <ul> <li>Code 39</li> <li>Code 128</li> <li>Code 93</li> <li>Codabar/NW7</li> <li>Code 11</li> <li>MSI Plessey</li> <li>UPC/EAN</li> <li>I 2 of 5</li> <li>Korean 3 of 5</li> <li>GS1 DataBar</li> <li>Base 32 (Italian Pharma)</li> </ul> <b>2D:<br /></b> <ul> <li>PDF417</li> <li>Micro PDF417</li> <li>Composite Codes</li> <li>TLC-39</li> <li>Aztec</li> <li>DataMatrix</li> <li>MaxiCode</li> <li>QR Code</li> <li>Micro QR</li> <li>Chinese Sensible (Han Xin)</li> <li>Postal Codes</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP42 |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 20 mil |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 3 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 7.5 mil |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A5 and similar brands


LS2208 LS/DECODED/CLASS II/ MULTI/TWL BLK SCNNER ONLY/NO CABLES
LS2208-LASER SCAN STD RANGE CORDED BLK NA (CBL NOT INCLUDED)
LS2208 BLK DECODED MULTI ACADIA
More from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A5
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

