
DS8178-SR BLK FIPS PRESENTATION CRADLE USB KIT SCAN SHIELDED CABL
DS8178-SR BLK FIPS PRESENTATION CRADLE USB KIT SCAN SHIELDED CABL
Key Features
- Allows productive and precise reading of 1D barcodes
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Increase productivity and performance by excluding the cable
- Bluetooth technology - Allows compatibility with most of your smart devices
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The checkout stand is the last chance you have to leave shoppers with a good impression. The quality of the checkout experience is heavily dependent upon the performance of the scanner you choose. Now, you can leave every shopper with the ultimate last impression with the DS8100 Series handheld imager.
The DS8100 Series rises above conventional imagers to deliver unprecedented scanning performance on virtually every 1D and 2D barcode, keeping your checkout lines moving and your cashiers free to deliver a more personal checkout experience. The DS8100 Series - because when it comes to the checkout experience in your store, only the best will do.
Tech Specs
| Depth | 4.2" |
|---|---|
| Width | 2.6" |
| Height | 6.6" |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Form Factor | Handheld |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | DS8178-SR Handheld Barcode Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Product Color | Twilight Black |
| Product Model | DS8178-SR |
| Product Family | DS8100 |
Show all 21 specsShow fewer
| Product Series | DS8100 |
|---|---|
| Country of Origin | Mexico |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Capability | 2D |
| Weight (Approximate) | 8.30 oz |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Manufacturer Part Number | DS8178-SR7U2100PFW |
| Barcode Symbology Supported | <b>1D:</b> <br /> <ul> <li>Code 39</li> <li>Code 128</li> <li>Code 93</li> <li>Codabar/NW7</li> <li>Code 11</li> <li>MSI Plessey</li> <li>UPC/EAN</li> <li>I 2 of 5</li> <li>Korean 3 of 5</li> <li>GS1 DataBar</li> <li>Base 32 (Italian Pharma)</li> </ul> <b>2D:<br /></b> <ul> <li>PDF417</li> <li>Micro PDF417</li> <li>Composite Codes</li> <li>TLC-39</li> <li>Aztec</li> <li>DataMatrix</li> <li>MaxiCode</li> <li>QR Code</li> <li>Micro QR</li> <li>Chinese Sensible (Han Xin)</li> <li>Postal Codes</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A5 and similar brands


LS2208 LS/DECODED/CLASS II/ MULTI/TWL BLK SCNNER ONLY/NO CABLES
LS2208-LASER SCAN STD RANGE CORDED BLK NA (CBL NOT INCLUDED)
LS2208 BLK DECODED MULTI ACADIA
More from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A5
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

