
DS8108 AREA IMGR ONLY STD RANGE CORDED TWILIGHT BLK/CABL REQ
DS8108 AREA IMGR ONLY STD RANGE CORDED TWILIGHT BLK/CABL REQ
Key Features
- Reads all 1D barcodes with ease so you can accomplish all your tasks more efficiently
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Perfect for applications that require direct association with a workstation or a notebook
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ULTIMATE IN PERFORMANCE
A PowerPrecision Plus smart battery powers the DS8178 for up to 24 hours of continuous scanning on a single charge. The unique programmable charge indicator on the scanner lets you see at a glance when the battery needs charging, so you can ensure that your workers always start their day with a scanner that has ample power for the busiest shift. And with our proprietary Wi-Fi Friendly Mode, only from Zebra, you can confidently implement Bluetooth cordless models without creating interference on your wireless LAN (WLAN).
Tech Specs
| Depth | 4.2" |
|---|---|
| Width | 2.6" |
| Height | 6.6" |
| Brand Name | Zebra |
| Form Factor | Handheld |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | DS8108 Handheld Barcode Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Product Color | Twilight Black |
| Product Model | DS8108 |
| Product Family | DS8100 |
| Product Series | DS8100 |
Show all 20 specsShow fewer
| Country of Origin | Mexico |
|---|---|
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Capability | 2D |
| Weight (Approximate) | 5.40 oz |
| Connectivity Technology | Cable |
| Manufacturer Part Number | DS8108-SR00007ZZWW |
| Barcode Symbology Supported | <p><b>1D:</b></p> <ul> <li>Code 39</li> <li>Code 128</li> <li>Code 93</li> <li>Codabar/NW7</li> <li>Code 11</li> <li>MSI Plessey</li> <li>UPC/EAN</li> <li>I 2 of 5</li> <li>Korean 3 of 5</li> <li>GS1 DataBar</li> <li>Base 32 (Italian Pharma)</li> </ul> <p><b>2D:</b></p> <ul> <li>PDF417</li> <li>Micro PDF417</li> <li>Composite Codes</li> <li>TLC-39</li> <li>Aztec</li> <li>DataMatrix</li> <li>MaxiCode</li> <li>QR Code</li> <li>Micro QR</li> <li>Chinese Sensible (Han Xin)</li> <li>Postal Codes</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A5 and similar brands


LS2208 LS/DECODED/CLASS II/ MULTI/TWL BLK SCNNER ONLY/NO CABLES
LS2208-LASER SCAN STD RANGE CORDED BLK NA (CBL NOT INCLUDED)
LS2208 BLK DECODED MULTI ACADIA
More from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A5
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

