
DS4608-SR BLACK W/ STAND USB KIT DS4608-SR00007ZZWW SCANNER
DS4608-SR BLACK W/ STAND USB KIT DS4608-SR00007ZZWW SCANNER
Key Features
- Reads all 1D barcodes with ease so you can accomplish all your tasks more efficiently
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Perfect for applications that require direct association with a workstation or a notebook
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The versatile scanner that does more for your retail operations
Today's shoppers don't want to wait in long lines at the checkout or returns desk. The DS4600 Series offers the versatility and scanning performance you need to keep transactions fast and lanes flowing smoothly throughout the whole store. This feature-rich family helps associates scan items of all sizes, read barcodes in nearly any condition and handle transactions of all kinds. There is a DS4600 Series
model for every need in your store. Bulky items in a shopping cart, a customer's driver's license at the returns desk, a mobile coupon at checkout, tiny barcodes in the jewelry department-the DS4600 Series can capture it all. The increased efficiency shrinks lines and keeps customers coming back again and again. And our unique DataCapture DNA and industry-preferred management tools make it
easier than ever to integrate, deploy and manage your scanners. The DS4600 Series-more data capture versatility, more range and more innovation.
Resets the bar for versatility and performance
Capture it all with the DS4600 Series
No matter what kind of data you need to capture in your store, there is a DS4600 Series model that is ready for the job. Scan 1D and 2D barcodes, whether they're printed on a label or displayed on a phone. Capture DotCode and dotted DataMatrix barcodes through cellophane, as well as the tiny and dense barcodes found on jewelry tags. Read wide barcodes on packages and cartons in the backroom. You can even collect data from IDs and travel documents using Optical Character Recognition (OCR), or parse driver's license information for age verification, returns monitoring, loyalty and credit card applications. The result? Superior value. You can deploy a single scanner family for virtually every scanning need across our store.
Count on Zebra performance to keep your lines moving
Zebra's DS4308 set the bar for decode range, and you can count on the same "can't miss" range from the DS4600 Series. The DS4608-SR can capture UPC codes up to 28 inches away, enabling checkout associates to easily reach items in a customer's shopping cart without leaving the cashwrap. The 800 MHz microprocessor, high-resolution megapixel sensor and Zebra's exclusive PRZM Intelligent Imaging technology provide instant barcode capture on even the most
challenging barcodes. And a patented rear engine design enables the DS4600 Series to read wider barcodes at every distance, compared to other scanners with a similar field of view. As a result, associates can focus on your customers, rather than positioning items.
Tech Specs
| Depth | 3.9" |
|---|---|
| Width | 2.6" |
| Height | 6.5" |
| Brand Name | Zebra |
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | DS4608 Barcode Scanner Kit |
| Product Type | Barcode Scanner Kit |
| Product Color | Twilight Black |
| Product Model | DS4608 |
| Scanner Range | Standard Range |
Show all 40 specsShow fewer
| Host Interface | Multi-interface |
|---|---|
| Product Family | DS4600 |
| Product Series | DS4600 |
| Stand Included | Yes |
| Application/Usage | Retail |
| Country of Origin | Mexico |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Distance | 27.95" |
| Drop Specification | Designed to withstand multiple drops at 6.0 ft./1.8 m to concrete |
| Cable Type Included | USB |
| Scanning Capability | 2D |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Weight (Approximate) | 5.71 oz |
| Maximum Ambient Light | 107000 lux |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Minimum Print Contrast | 15% |
| Connectivity Technology | Cable |
| Field of View (Vertical) | 23° |
| Manufacturer Part Number | DS4608-SR7U2100SGW |
| Field of View (Horizontal) | 36° |
| Barcode Symbology Supported | <b>1D:</b><br /> <ul> <li>Code 39</li> <li>Code 128</li> <li>Code 93</li> <li>Codabar/NW7</li> <li>Code 11</li> <li>MSI Plessey</li> <li>UPC/EAN</li> <li>I 2 of 5</li> <li>Korean 3 of 5</li> <li>GS1 DataBar</li> <li>Base 32 (Italian Pharma)</li> </ul> <b>2D:</b><br /> <ul> <li>PDF417</li> <li>Micro PDF417</li> <li>Composite Codes</li> <li>TLC-39</li> <li>Aztec</li> <li>DataMatrix</li> <li>MaxiCode</li> <li>QR Code</li> <li>Micro QR</li> <li>Han Xin</li> <li>Postal Codes</li> <li>SecurPharm</li> <li>DotCode</li> <li>Dotted DataMatrix</li> </ul> <b>OCR:</b><br /> <ul> <li>OCR-A</li> <li>OCR-B</li> <li>MICR</li> <li>US Currency</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP52 |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 20 mil |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 3 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A5 and similar brands


LS2208 LS/DECODED/CLASS II/ MULTI/TWL BLK SCNNER ONLY/NO CABLES
LS2208-LASER SCAN STD RANGE CORDED BLK NA (CBL NOT INCLUDED)
LS2208 BLK DECODED MULTI ACADIA
More from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A5
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

