
DS3678-SR RUGGED GREEN 2D KIT W/USB CABLE/CRADLE/PWR SUPL/CORD
DS3678-SR RUGGED GREEN 2D KIT W/USB CABLE/CRADLE/PWR SUPL/CORD
Key Features
- Reads all 1D barcodes with ease so you can accomplish all your tasks more efficiently
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Wireless connectivity gives you the adaptability to transmit barcode data to your smart devices
- Bluetooth technology - Allows compatibility with most of your smart devices
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
As a member of the Zebra 3600 Ultra-Rugged Series of scanners, the practically indestructible 1D/2D DS3608-SR corded and DS3678-SR cordless scanners are ready for the world's toughest environments - the warehouse and manufacturing floor. Designed to capture virtually any barcode from near contact to as far as 5 ft./1.5 m away, these scanners are loaded with features that deliver truly unstoppable performance, redefining reliability and management simplicity. The result? The dependable, fast and accurate scanning you need to take the quality of your products and your customer service to the next level.
Tech Specs
| Depth | 5.6" |
|---|---|
| Width | 3" |
| Height | 7.3" |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Form Factor | Handheld |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | DS3678-SR Handheld Barcode Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Product Color | Industrial Green |
| Product Model | DS3678-SR |
| Host Interface | USB |
Show all 23 specsShow fewer
| Product Family | 3600 |
|---|---|
| Product Series | 3600 |
| Country of Origin | China |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Capability | 2D |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |
| Additional Information | <p>USB Cable separate</p> |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Manufacturer Part Number | DS3678-SR3U4210SFW |
| Barcode Symbology Supported | <b>1D:<br /></b> <ul> <li>Code 39</li> <li>Code 128</li> <li>Code 93</li> <li>Codabar/NW7</li> <li>Code 11</li> <li>MSI Plessey</li> <li>UPC/EAN</li> <li>I 2 of 5</li> <li>Korean 3 of 5</li> <li>GS1 DataBar</li> <li>Base 32 (Italian Pharma)</li> </ul> <b>2D:<br /></b> <ul> <li>PDF417</li> <li>Micro PDF417</li> <li>Composite Codes</li> <li>TLC-39</li> <li>Aztec</li> <li>DataMatrix</li> <li>MaxiCode</li> <li>QR Code</li> <li>Micro QR</li> <li>Chinese Sensible (Han Xin)</li> <li>Postal Codes</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
Related Products
More in BS-HH from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A4 and similar brands


LI3608 RUGGED LINEAR IMAGER EXT RANGE CORDED INDUSTRIAL GREEN VIBR
LI3608-ER RUGGED USB KIT LI3608-ER20003VZWW SCANNER

DS3678RUGGED AREA IMAGER STD RANGE WRLS FIPS INDUS GRN VIBR MTR
More from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A4
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

