
DS3678-HD RUGGED GREEN STD CRADLE USB KIT SCAN USB CABL 12V
DS3678-HD RUGGED GREEN STD CRADLE USB KIT SCAN USB CABL 12V
Key Features
- Allows productive and precise reading of 1D barcodes
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Wireless connectivity gives you the adaptability to transmit barcode data to your smart devices
- With Bluetooth technology, you can scan barcodes and then transmit data from the base
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
As a member of the Zebra 3600 Ultra-Rugged Series of scanners, the practically indestructible 1D/2D DS3608-HD corded and DS3678-HD cordless scanner is ready for one of the world's toughest environments - the electronics manufacturing production line.
You get the truly unstoppable performance you need to prevent the high cost of unplanned production line downtime. Your workers get first-time every time capture of the many types of small and high-density barcodes printed on the components in the products you make.
And since these scanners also capture standard barcodes in virtually any condition, you get a real value - unstoppable performance in a single flexible device that can meet scanning needs from the assembly line to the warehouse.
Tech Specs
| Depth | 5.6" |
|---|---|
| Width | 3" |
| Height | 7.3" |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Form Factor | Handheld |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | DS3678-HD Handheld Barcode Scanner Kit |
| Product Type | Barcode Scanner Kit |
| Product Color | Industrial Green |
| Product Model | DS3678-HD |
| Product Family | 3600 |
Show all 22 specsShow fewer
| Product Series | 3600 |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Capability | 1D |
| Weight (Approximate) | 14.50 oz |
| Additional Information | <p>USB Cable separate</p> |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Manufacturer Part Number | DS3678-HD3U4210SFW |
| Barcode Symbology Supported | <b>1D:</b><br /> <ul> <li>Code 39</li> <li>Code 128</li> <li>Code 93</li> <li>Codabar/NW7</li> <li>Code 11</li> <li>MSI Plessey</li> <li>UPC/EAN</li> <li>I 2 of 5</li> <li>Korean 3 of 5</li> <li>GS1 DataBar</li> <li>Base 32 (Italian Pharma)</li> </ul> <b>2D:</b><br /> <ul> <li>PDF417</li> <li>Micro PDF417</li> <li>Composite Codes</li> <li>TLC-39</li> <li>Aztec</li> <li>DataMatrix</li> <li>MaxiCode</li> <li>QR Code</li> <li>Micro QR</li> <li>Chinese Sensible (Han Xin)</li> <li>Postal Codes</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A4 and similar brands


LI3608 RUGGED LINEAR IMAGER EXT RANGE CORDED INDUSTRIAL GREEN VIBR
LI3608-ER RUGGED USB KIT LI3608-ER20003VZWW SCANNER

DS3678RUGGED AREA IMAGER STD RANGE WRLS FIPS INDUS GRN VIBR MTR
More from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A4
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

