
DS3678-ER RUGGED GRN VIBRATION MOTOR FORKLIFT CRADLE USB CHRG KIT
DS3678-ER RUGGED GRN VIBRATION MOTOR FORKLIFT CRADLE USB CHRG KIT
Key Features
- Reads all 1D barcodes with ease so you can accomplish all your tasks more efficiently
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Wireless connectivity gives you the adaptability to transmit barcode data to your smart devices
- Bluetooth technology - Allows compatibility with most of your smart devices
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Unstoppable performance for extended range 1D/2D barcode scanning
Every day, workers in your warehouse scan thousands of barcodes to ensure order accuracy and on-time delivery. Their productivity depends on the quality of the scanner you put in their hands. If your workers need to capture 1D and 2D barcodes near and far, with the corded DS3608-ER and cordless DS3678-ER scanner, you can give them the best - unmatched rugged design, unmatched scanning performance and unrivaled manageability. The advanced imager delivers lightning-fast capture of any 1D or 2D barcode displayed on a screen or printed on a label in virtually any condition, nearer and farther than any scanner in this class - from 3 in./7.6 cm to as far as 70 ft./21.4 m away. The ultra-rugged design is practically indestructible - ideal for punishing environments. The DS3608-ER/DS3678-ER couldn't be easier and less time-consuming to deploy and manage. And when it comes to cordless technology, the DS3678-ER is loaded with Zebra-only features that put it in a class of its own. The DS3608-ER/DS3678-ER - the unstoppable performance you need to maximize workforce productivity and throughput in your operations.
Superior scanning range
The advanced imager reads 1D and 2D barcodes printed on a label up to 60 percent closer and 35 percent farther than similar models in this class, with an extraordinary scanning range from 3 in. to 70 ft. (7.6 cm to 21.4 m). Now, one scanner can easily read barcodes on a picklist in hand and on the uppermost shelves of your warehouse racks, as well as extra-wide codes just a hands-length away - even if they are under shrinkwrap, damaged, dirty or poorly printed. The result? Workers can capture barcodes as fast as they can pull the trigger for first-time every time scanning - and extraordinary productivity.
Ultra-rugged - the most indestructible design in its class
The DS3608-ER/DS3678-ER is our most rugged scanner yet, with the highest drop, tumble and sealing specification in its class. The DS3608-ER/DS3678-ER is built to survive an 8 ft./2.4 m drop to concrete - 23 percent more durable than any other scanner in this class. The DS3608-ER/DS3678-ER operates reliably after 5,000 tumbles, simulating the real-world tumbling that occurs with a drop. Both models are dust proof, spray proof and waterproof to IP67 - they can be sprayed down with jetting water and even submersed in water.
Easy management with our complimentary industry-best tools
Remotely configure scanners, upgrade firmware, format data properly for your back end and monitor PowerPrecision+ battery statistics and more with 123Scan and Scanner Management Service (SMS).
Tech Specs
| Depth | 5.6" |
|---|---|
| Width | 3" |
| Height | 7.3" |
| Rugged | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | Green |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | DS3678-ER Barcode Scanner Kit |
| Product Type | Barcode Scanner Kit |
| Scan Pattern | Omni-directional |
Show all 39 specsShow fewer
| Product Color | Industrial Green |
|---|---|
| Product Model | DS3678-ER |
| Scanner Range | Extended Range |
| Product Family | 3600 |
| Product Series | 3600 |
| Application/Usage | Industrial |
| Country of Origin | China |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Distance | 8.60" |
| Drop Specification | Withstands multiple 8.0 ft. / 2.4 m drops to concrete |
| Cable Type Included | USB |
| Scanning Capability | 1D |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Weight (Approximate) | 15.38 oz |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Additional Information | <p>USB Cable separate</p> |
| Minimum Print Contrast | 15% |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Field of View (Vertical) | 28° |
| Manufacturer Part Number | DS3678-ER3U4602FVW |
| Field of View (Horizontal) | 42° |
| Barcode Symbology Supported | <p><b>1D:</b></p> <ul> <li>Code 39</li> <li>Code 128</li> <li>Code 93</li> <li>Codabar/NW7</li> <li>Code 11</li> <li>MSI Plessey</li> <li>UPC/EAN, I 2 of 5</li> <li>Korean 3 of 5</li> <li>GS1 DataBar</li> <li>Base 32 (Italian Pharma)</li> </ul> <p><b>2D:</b></p> <ul> <li>PDF417</li> <li>Micro PDF417</li> <li>Composite Codes</li> <li>TLC-39</li> <li>Aztec</li> <li>DataMatrix</li> <li>MaxiCode</li> <li>QR Code</li> <li>Micro QR</li> <li>Chinese Sensible (Han Xin)</li> <li>Postal Codes</li> <li>DotCode</li> </ul> <p><b>Digimarc:</b></p> <ul> <li>Digital watermark technology</li> </ul> <p><b>IUID Support:</b></p> <ul> <li>Supports IUID parsing, the ability to read and separate IUID fields per application requirement</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP67 |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 0.20" |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A4 and similar brands


LI3608 RUGGED LINEAR IMAGER EXT RANGE CORDED INDUSTRIAL GREEN VIBR
LI3608-ER RUGGED USB KIT LI3608-ER20003VZWW SCANNER

DS3678RUGGED AREA IMAGER STD RANGE WRLS FIPS INDUS GRN VIBR MTR
More from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A4
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

