
DS3678-ER RUGGED GRN STD CRADLE USB KIT SCAN CABL PWR SUP LINE CORD
DS3678-ER RUGGED GRN STD CRADLE USB KIT SCAN CABL PWR SUP LINE CORD
Key Features
- Reads all 1D barcodes with ease so you can accomplish all your tasks more efficiently
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Increase productivity and performance by excluding the cable
- With Bluetooth technology, you can scan barcodes and then transmit data from the base
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
As a member of the Zebra 3600 Ultra-Rugged Series of scanners, the practically indestructible 1D/2D DS3608-ER corded and DS3678-ER cordless scanners are ready for one of the world's toughest environments - the warehouse. Designed to capture any 1D or 2D barcode from near contact to as far as 70 ft./ 21.4 m away, these scanners provide the ultimate in versatility - workers can capture large picklist codes and small codes at near contact as easily as barcodes on pallets and location codes on the top of your warehouse racks. And truly unstoppable performance helps you drive throughput, accuracy and customer service to a new level.
Tech Specs
| Depth | 5.6" |
|---|---|
| Width | 3" |
| Height | 7.3" |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Form Factor | Handheld |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | DS3678-ER Handheld Barcode Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Product Color | Industrial Green |
| Product Model | DS3678-ER |
| Product Family | 3600 |
Show all 22 specsShow fewer
| Product Series | 3600 |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Capability | 2D |
| Weight (Approximate) | 15.38 oz |
| Additional Information | <p>USB Cable separate</p> |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Manufacturer Part Number | DS3678-ER3U4212SVW |
| Barcode Symbology Supported | <b>1D:</b><br /> <ul> <li>Code 39</li> <li>Code 128</li> <li>Code 93</li> <li>Codabar/NW7</li> <li>Code 11</li> <li>MSI Plessey</li> <li>UPC/EAN</li> <li>I 2 of 5</li> <li>Korean 3 of 5</li> <li>GS1 DataBar</li> <li>Base 32 (Italian Pharma)</li> </ul> <b>2D:</b><br /> <ul> <li>PDF417</li> <li>Micro PDF417</li> <li>Composite Codes</li> <li>TLC-39</li> <li>Aztec</li> <li>DataMatrix</li> <li>MaxiCode</li> <li>QR Code</li> <li>Micro QR</li> <li>Chinese Sensible (Han Xin)</li> <li>Postal Codes</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A4 and similar brands


LI3608 RUGGED LINEAR IMAGER EXT RANGE CORDED INDUSTRIAL GREEN VIBR
LI3608-ER RUGGED USB KIT LI3608-ER20003VZWW SCANNER

DS3678RUGGED AREA IMAGER STD RANGE WRLS FIPS INDUS GRN VIBR MTR
More from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A4
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

