
DS2278-SR PRESENTATION WHITE CRADLE USB KIT SCAN SHIELDED CABLE
DS2278-SR PRESENTATION WHITE CRADLE USB KIT SCAN SHIELDED CABLE
Key Features
- Allows productive and precise reading of 1D barcodes
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Increases productivity by giving the opportunity to wander, without the tangle of cables
- Bluetooth technology - Allows compatibility with most of your smart devices
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
COST-EFFECTIVE UPGRADE PATH
If you use Zebra's 1D LS2208 scanners today, you can use the same universal cables with the DS2200 Series, allowing you to leverage your existing accessory investment to minimize the cost of upgrading to a 1D/2D imager.
Tech Specs
| Depth | 3.9" |
|---|---|
| Width | 2.6" |
| Height | 6.9" |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | DS2278 Handheld Barcode Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Product Color | Nova White |
| Product Model | DS2278 |
Show all 25 specsShow fewer
| Host Interface | USB |
|---|---|
| Product Family | DS2200 |
| Product Series | DS2200 |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Capability | 2D |
| Weight (Approximate) | 7.50 lb |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | DS2278-SR6U2100PRW |
| Barcode Symbology Supported | <p><b>1D:</b></p> <ul> <li>Code 39</li> <li>Code 128</li> <li>Code 93</li> <li>Codabar/NW7</li> <li>Code 11</li> <li>MSI Plessey</li> <li>UPC/EAN</li> <li>I 2 of 5</li> <li>Korean 3 of 5</li> <li>GS1 DataBar</li> <li>Base 32 (Italian Pharma)</li> </ul> <p><b><b>2D:</b> <br /></b></p> <ul> <li>PDF417</li> <li>Composite Codes</li> <li>TLC-39</li> <li>Aztec</li> <li>DataMatrix</li> <li>MaxiCode</li> <li>QR Code</li> <li>Micro QR</li> <li>Chinese Sensible (Han Xin)</li> <li>Postal Codes</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A5 and similar brands


LS2208 LS/DECODED/CLASS II/ MULTI/TWL BLK SCNNER ONLY/NO CABLES
LS2208-LASER SCAN STD RANGE CORDED BLK NA (CBL NOT INCLUDED)
LS2208 BLK DECODED MULTI ACADIA
More from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A5
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

