
DS2208-SR WHITE USB KIT SCANNER SHIELDED USB CABL
DS2208-SR WHITE USB KIT SCANNER SHIELDED USB CABL
Key Features
- Incredible and responsive 2D scanning even on curved or translucent surfaces
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Wired connectivity makes this scanner ideal for retail and desktop applications
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
2D barcodes have made their way to your Point of Sale, appearing on everything from the items your customers are purchasing to printed and electronic coupons and loyalty cards.
Your 1D scanner can't capture the new 2D codes, leading to exceptions that slow down the check-out process and frustrate customers at that key last personal touchpoint in your store.
But with the DS2200 Series, you can scan it all. You get an affordable 1D/2D imager that doesn't compromise performance or features for price. And you can choose the model that best fits your POS needs - the corded DS2208 or the cordless DS2278. The DS2200 Series - the affordability your budget demands, with the deployment, ease of use and management simplicity your business requires.
Tech Specs
| Depth | 3.9" |
|---|---|
| Width | 2.6" |
| Height | 6.5" |
| Brand Name | Zebra |
| Form Factor | Handheld |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | DS2208-SR Handheld Barcode Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Product Color | Nova White |
| Product Model | DS2208-SR |
| Host Interface | USB |
| Product Family | DS2200 |
Show all 21 specsShow fewer
| Product Series | DS2200 |
|---|---|
| Country of Origin | Mexico |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Capability | 2D |
| Weight (Approximate) | 5.70 oz |
| Connectivity Technology | Cable |
| Manufacturer Part Number | DS2208-SR6U2100AZW |
| Barcode Symbology Supported | <b>1D:<br /></b> <ul> <li>Code 39</li> <li>Code 128</li> <li>Code 93</li> <li>Codabar/NW7</li> <li>Code 11</li> <li>MSI Plessey</li> <li>UPC/EAN</li> <li>I 2 of 5</li> <li>Korean 3 of 5</li> <li>GS1 DataBar</li> <li>Base 32 (Italian Pharma)</li> </ul> <b>2D:</b> <br /> <ul> <li>PDF417</li> <li>Composite Codes</li> <li>TLC-39</li> <li>Aztec</li> <li>DataMatrix</li> <li>MaxiCode</li> <li>QR Code</li> <li>Micro QR</li> <li>Chinese Sensible (Han Xin)</li> <li>Postal Codes</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A5 and similar brands


LS2208 LS/DECODED/CLASS II/ MULTI/TWL BLK SCNNER ONLY/NO CABLES
LS2208-LASER SCAN STD RANGE CORDED BLK NA (CBL NOT INCLUDED)
LS2208 BLK DECODED MULTI ACADIA
More from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A5
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

