
DS2208-SR BLACK W/ STAND USB KIT DS2208-SR00007ZZWW
DS2208-SR BLACK W/ STAND USB KIT DS2208-SR00007ZZWW
Key Features
- Scan barcodes with a staggering speed of 30 scan/s
- Reads all 1D barcodes with ease so you can accomplish all your tasks more efficiently
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Wired connectivity makes this scanner ideal for retail and desktop applications
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Affordability and simplicity delivered
2D barcodes have made their way to your Point of Sale, appearing on everything from the items your customers are purchasing to printed and electronic coupons and loyalty cards. Your 1D scanner can't capture the new 2D codes, leading to exceptions that slow down the check-out process and frustrate customers at that key last personal touchpoint in your store. But with the DS2200 Series, you can scan it all. You get an affordable 1D/2D imager that doesn't compromise performance or features for price. Your workers get best-in-class first-time, everytime scanning with point-and-shoot simplicity. You get an imager that couldn't be easier to deploy and manage. And you can choose the model that best fits your POS needs - the corded DS2208 or the cordless DS2278. The DS2200 Series - the affordability your budget demands, with the deployment, ease-of-use and management simplicity your business requires.
Easy to Deploy
Pre-Configured and Ready to Use, Right Out of the Box
Since the default settings are optimized for the majority of scanning applications, you can use the DS2200 Series imager the moment you take it out of the box - no configuration required..
Auto-Host Detect Cables
Just plug the DS2200 Series into your Point of Sale (POS) and the auto-host detect cables will automatically identify the interface and connect the imager, simplifying and reducing setup time.
Easy Integration with a Tablet-Based POS
The DS2200 Series offers all the features you need to add high-quality scanning to your tablet-based POS. The Micro USB cable provides a low-cost charging alternative to a cradle. And with our simplified app development tools, you can easily configure and update the DS2200 Series right from the tablet.
Deploy Anywhere in the World
With over 90 international keyboards, the DS2200 Series is easy to deploy all around the world.
Easily Customize Settings with 123Scan
This complementary software tool is so intuitive that even a first time user can easily set up a DS2200 Series imager. The wizard-driven interface makes it easy to embed all settings into a single programming barcode, enabling you to configure your devices with a single scan.
Backwards Compatible with Zebra LS2208 Series Cables
If you use Zebra's 1D LS2208 scanners today, you can use the same universal cables with the DS2200 Series, allowing you to leverage your existing accessory investment to minimize the cost of upgrading to a 1D/2D imager.
Tech Specs
| Depth | 3.9" |
|---|---|
| Width | 2.6" |
| Height | 6.5" |
| Scan Rate | 30 scan/s |
| Brand Name | Zebra |
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | DS2208-SR Handheld Barcode Scanner with Stand |
| Product Type | Barcode Scanner Kit |
| Scan Pattern | Omni-directional |
| Product Color | Twilight Black |
Show all 43 specsShow fewer
| Product Model | DS2208-SR |
|---|---|
| Scanner Range | Standard Range |
| Host Interface | USB |
| Product Family | DS2200 |
| Product Series | DS2200 |
| Stand Included | Yes |
| Motion Tolerance | 5 in/s |
| Application/Usage | Industrial |
| Country of Origin | Mexico |
| Image Sensor Type | Imager |
| Packaged Quantity | 1 |
| Scanning Distance | 14.49" |
| Drop Specification | Designed to withstand multiple drops at 5.0 ft./1.5 m to concrete |
| Cable Type Included | USB |
| Scanning Capability | 1D |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Reading Angle (Skew) | 65° |
| Weight (Approximate) | 5.70 oz |
| Maximum Ambient Light | 107600 lux |
| Reading Angle (Pitch) | 65° |
| Minimum Print Contrast | 25% |
| Connectivity Technology | Cable |
| Field of View (Vertical) | 25° |
| Manufacturer Part Number | DS2208-SR7U2100SGW |
| Field of View (Horizontal) | 33° |
| Barcode Symbology Supported | <p><b>1D:</b></p> <ul> <li>Code 39</li> <li>Code 128</li> <li>Code 93</li> <li>Codabar/NW7</li> <li>Code 11</li> <li>MSI Plessey</li> <li>UPC/EAN</li> <li>I 2 of 5</li> <li>Korean 3 of 5</li> <li>GS1 DataBar</li> <li>Base 32 (Italian Pharma)</li> </ul> <p><b>2D:</b></p> <ul> <li>PDF417</li> <li>Composite Codes</li> <li>TLC-39</li> <li>Aztec</li> <li>DataMatrix</li> <li>MaxiCode</li> <li>QR Code</li> <li>Micro QR</li> <li>Chinese Sensible (Han Xin)</li> <li>Postal Codes</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP42 |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A5 and similar brands


LS2208 LS/DECODED/CLASS II/ MULTI/TWL BLK SCNNER ONLY/NO CABLES
LS2208-LASER SCAN STD RANGE CORDED BLK NA (CBL NOT INCLUDED)
LS2208 BLK DECODED MULTI ACADIA
More from ZEBRA ENTERPRISE ADC-A5
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

