DP730 DECT PHONE
DP730 DECT PHONE
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The DP730 is a DECT cordless IP phone that allows users to mobilize their VoIP network throughout any business, warehouse, retail store and residential environment. It is supported by Grandstream's DP755, DP752, and DP750 DECT Base Stations, and delivers a combination of mobility and top-notch telephony performance. Up to 10 DP730 handsets are supported on each base station (DP755) while each DP730 supports a range of up to 400 meters outdoors (with DP755/DP752) and 50 meters indoors with 40 hours of talk time and 500 hours standby time. It touts a suite of robust telephony features including support for up to 20 lines and 20 SIP accounts per handset, full HD audio, 2.4 inch color display, a 3.5mm headset jack, push-to-talk, a speakerphone and more. When paired with Grandstream's DECT Base Stations, the DP730 is a high-end handset that offers a powerful cordless DECT solution for any business or residential user.
- Up to 20 lines and 20 SIP accounts (with DP755), or 10 lines and 10 SIP accounts (with DP752 and DP750)
- DECT authentication & encryption technology to protect calls & account
- 3-way audio conferencing for easy conference calls
- Dedicated Push-to-Talk button; built-in proximity and accelerometer sensors
- Automated provisioning options include TR-069 and XML config files
- Use with Grandstream's UCM series of IP PBXs for Zero Config provisioning
- HD audio to maximize audio quality and clarity; full duplex speakerphone
- Supports advanced telephony features, including call transfer, call forward, call-waiting, do not disturb, message waiting indication, multilanguage promtps, flexible dial plan and more
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 0.9" |
| Width | 2.1" |
| Height | 6.6" |
| Features | Auto-answer |
| Brand Name | Grandstream |
| Screen Size | 2.4" |
| Screen Type | TFT LCD |
| Headset Port | Yes |
| Manufacturer | Grandstream Networks, Inc |
| Power Source | Battery |
| Product Name | DECT Cordless HD Handset for Mobility DP730 |
Show all 29 specsShow fewer
| Product Type | Handset |
|---|---|
| Compatibility | <p><b>Grandstreams Base Stations:</b></p><ul><li>DP755</li><li>DP752</li><li>DP750</li></ul> |
| Product Model | DP730 |
| Buttons & Keys | Soft Key |
| Package Contents | <ul><li>DECT Cordless HD Handset for Mobility DP730</li><li>Universal Power Supply</li><li>Charger Cradle</li><li>Belt Clip</li><li>1 x Battery</li><li>Quick Start Guide</li></ul> |
| Battery Talk Time | 2 Day |
| Country of Origin | Switzerland |
| Screen Resolution | 240 x 320 |
| Wireless Technology | DECT |
| Battery Standby Time | 500 Hour |
| Weight (Approximate) | 6.35 oz |
| Connectivity Technology | Cordless |
| Manufacturer Part Number | DP730 |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC</li><li>CE</li><li>RCM</li><li>IC</li></ul> |
| Total Number of Phone Lines | 20 |
| Wireless Operating Distance | 1312.34 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.grandstream.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in IP-PH from GRANDSTREAM and similar brands
More from GRANDSTREAM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

