DISPLAYPORT TO HDMI TRUE 4K ADAPTER
DISPLAYPORT TO HDMI TRUE 4K ADAPTER
Key Features
- 4K ready
- Easy to carry
- One-cable solution
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Make the most of the available ports on your HP Business Desktop or HP Workstation with the HP DisplayPort to HDMI True 4K Adapter, which converts your DisplayPort™ output to HDMI for quick and easy connection to a range of multimedia devices that can support 4K resolution and 60hz refresh.
Tech Specs
| Brand Name | HP |
|---|---|
| Cable Type | DisplayPort/HDMI |
| Cable Length | 11.90" |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | DisplayPort to HDMI True 4K Adapter |
| Product Type | A/V Cable |
| Compatibility | <p><b>HP </b></p><ul><li> 285 (Pro) G2 MT</li><li> ProDesk 400 G2 SFF</li><li> ProDesk 400 G2.5 SFF</li><li> ProDesk 400 G2 MT</li><li> ProDesk 405 G2 MT</li><li> ProDesk</li><li> ProDesk 400 G3 SFF</li><li> ProDesk 400 G3 MT</li><li> ProDesk 400 G4 SFF</li><li> ProDesk 400 G4 MT</li><li> ProDesk 490 G3 MT</li><li> ProDesk 400 G2 DM (Mini)</li><li> ProDesk 400 G3 DM (Mini)</li><li> ProOne 400 G2 AIO Touch</li><li> ProOne 400 G2 AIO Non-Touch</li><li> ProOne 400 G3 AIO Touch</li><li> ProOne 400 G3 AIO Non-Touch</li><li> ProDesk 600 G2 MTW</li><li> ProDesk 600 G2 SFF</li><li> ProDesk 600 G2 Desktop Mini</li><li> ProDesk 600 G3 MTW</li><li> ProDesk 600 G3 SFF</li><li> ProDesk 600 G3 Desktop Mini</li><li> ProOne 600 G2 AIO 21.5" Touch</li><li> ProOne 600 G2 AIO 21.5" Non-Touch</li><li> ProOne 600 G3 AIO 21.5" Non-Touch</li><li> EliteDesk 705 G2 MT</li><li> EliteDesk 705 G3 MT</li><li> EliteDesk 705 G2 SFF</li><li> EliteDesk 705 G3 SFF</li><li> EliteOne 705 G2 AIO 23" Touch</li><li> EliteOne 705 G2 AIO 23" Non-Touch</li><li> EliteDesk 705 G2 Desktop Mini</li><li> EliteDesk 705 G3 Desktop Mini</li><li> EliteDesk 800 G2 TWR</li><li> EliteDesk 800 G2 SFF</li><li> EliteDesk 800 G2 35W Desktop Mini</li><li> EliteDesk 800 G2 65W Desktop Mini;</li><li> EliteDesk 800 G3 TWR</li><li> EliteDesk 800 G3 SFF</li><li> EliteDesk 800 G3 35W Desktop Mini</li><li> EliteDesk 800 G3 65W Desktop Mini</li><li> Collaboration PC G2</li><li> EliteOne 800 G2 AIO 23" Touch</li><li> EliteOne 800 G2 AIO 23" Non-Touch</li><li> EliteOne 800 G3 AIO 23.8" NT</li><li> EliteOne 800 G3 AIO 23.8" Touch</li><li> EliteOne 1000 G1 AiO</li><li> Elite Slice;</li><li> Elite Slice for Meeting Rooms</li><li> RP5 Retail System, Model 5810;</li><li> Elite Slice for Meeting Rooms G2 for Skype Room Systems</li></ul><p><br /></p> |
| Device Supported | Audio/Video Device |
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Weight (Approximate) | 0.08 lb |
| Manufacturer Part Number | 2JA63AA |
| Connector Type on First End | DisplayPort Digital Audio/Video |
Show all 18 specsShow fewer
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector on First End Details | 1 x Displayport Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Female |
Related Products
More in VIDCBL from HP INC. - NSB OPTIONS and similar brands
WHITE DVI 24+5 TO VGA ADAPTER DVI-I 29PIN TO VGA M/F
BLACK DVI 24+5 TO VGA ADAPTER DVI-I 29 PIN TO VGA M/F

3FT (1M) VGA TO VGA MALE TO MALE CABLE BLACK
More from HP INC. - NSB OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



