DIRECT THERMAL PRINTER ZD421 203 DPI USB USB HOST MOD CONNECT
DIRECT THERMAL PRINTER ZD421 203 DPI USB USB HOST MOD CONNECT
Key Features
- Print methods: Thermal Transfer or Direct Thermal
- ZPL and EPL programming languages
- 5 status icon, 3 button user interface
- USB 2.0, USB Host
- Printer setup mobile app for Android and iOS via BLE (Bluetooth Low Energy 5) connection
- Real Time Clock (RTC)
- OpenACCESS™ for easy media loading
- Dual-wall frame construction
- ENERGY STAR® certified
- PDF Direct
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ZD421 direct thermal advanced desktop printer delivers the features, flexibility, reliability and security customer's need â€" today and tomorrow. Includes Zebra’s Print DNA software suite, it's easy to setup, operate, manage, maintain ans secure.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.7" |
| Width | 7" |
| Height | 5.9" |
| Ethernet | Yes |
| Features | Status Indicator |
| USB Host | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Media Type | Continuous Label |
| Energy Star | Yes |
| Color Family | Gray |
Show all 51 specsShow fewer
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Product Name | ZD421d Direct Thermal Printer |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Wireless LAN | Yes |
| Network Ready | Yes |
| Product Color | Gray |
| Product Model | ZD421d |
| Display Screen | No |
| Product Family | ZD421 |
| Product Series | ZD421 |
| Media Thickness | 10 mil |
| Real Time Clock | Yes |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Standard Memory | 256 MB |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Application/Usage | Desktop |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Language Emulation | XML |
| Platform Supported | Android |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Maximum Label Width | 4.25" |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Maximum Label Length | 39.02" |
| Weight (Approximate) | 2.98 lb |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Power Adapter Included | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | ZD4A042-D01X01EZ |
| Power Cable Localization | US |
| Barcode Symbology Supported | Code 128 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Maximum Mono Print Speed (ips) | 5.98 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BP-LB from ZEBRA PRINT A5 - LEVEL and similar brands
DIRECT THERMAL PRINTER ZD411 300 DPI USB USB HOST MODULAR CONNEC
BNDL ZD4A022-D01S00MG HOLOGIC ZD411 203 DPI USB HOST SERIAL BTLE5
THERMAL TRANSFER PRINTER 74M ZD411 203 DPI USB USB HOST MODULAR
More from ZEBRA PRINT A5 - LEVEL
Other products available from this brand

ZD420 SERIES KIT UPG DISPENSER

KIT CUTTER FOR MEDIA WITH A LINER ZD411D ZD611D

DIRECT THERMAL PRINTER ZD411 203DPI USB HOST MODULAR 802.11AC

THERMAL TRANSFER CARTRIDGE PRINTER ZD421 300DPI USB HOST
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.