
DESIGN COLLECTION WRLS MOUSE LIMITED EDITION - FOREST FLORAL
DESIGN COLLECTION WRLS MOUSE LIMITED EDITION - FOREST FLORAL
Key Features
- COLORFUL DESIGNS: each colorful mouse from the Limited Edition gives you a vibrant look to create your personal desk setup
- PORTABLE + COMFORTABLE: lightweight, portable design with built-in USB storage makes for easy travel to meetings or on-the-go; soft rubber side-grips add extra comfort
- 10 M WIRELESS RANGE: 10 m of effective operating wireless range (2.4 GHz) give you total freedom and a tidy desk with no wires
- 12-MONTH BATTERY LIFE: Efficient power-saving technology gives 12 months of battery life on a single, pre-installed AA battery
- UNIVERSAL COMPATIBILITY: Easy plug-and-play compatibility across many devices and operating systems, including Windows�, MacOS, Chrome OS� and Linux�. Available USB port required
- UNIFYING RECEIVER: Unify up to six compatible devices�like keyboards or extra mouse�on one included USB receiver for a perfect wire-free desk setup
- MADE WITH RECYCLED PLASTIC: Plastic parts in Design Collection Wireless Mouse include post-consumer recycled plastic ( Blue Aurora, Golden Garden, POW: 54%, and Chirpy Bird, Positive Vibes: 22%)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Design Collection Limited Edition mice mood-boosting designs bring a vibrant new look to your desk setup. Choose between different fun styles. It's small, comfortable, super responsive, and completely wireless. Get total freedom with 10 m of wireless range, and work worry-free for 12 months on a single pre-installed battery. With smooth, line by line scrolling and precise cursor control for easier navigation at home or at work. The compact design perfectly fit users with smaller hands and kids-making it a great option for homeschooling.
Tech Specs
| Depth | 1.5" |
|---|---|
| Width | 2.2" |
| Height | 3.7" |
| Brand Name | Logitech |
| Manufacturer | Logitech |
| Power Source | Batteries |
| Product Name | Design Collection Limited Edition Wireless Mouse |
| Product Type | Mouse |
| Rechargeable | No |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Hand/Palm Size | Small |
Show all 34 specsShow fewer
| Battery Included | Yes |
|---|---|
| Device Supported | Chromebook |
| Mouse Size Class | Travel |
| Package Contents | <ul> <li>Design Collection Limited Edition Wireless Mouse</li> <li>Nano Unifying Receiver</li> <li>1 x AA Battery (Pre-Installed)</li> <li>User Documentation</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Movement Detection | Optical |
| Platform Supported | PC |
| Post-consumer-waste% | 54% |
| Weight (Approximate) | 2.96 oz |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 910-006552 |
| Movement Resolution (dpi) | 1200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Operating System Compatibility | ChromeOS |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Printed Design/Pattern/Texture | Forest Floral |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
Related Products
More in MICE from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES and similar brands


M100 USB CORDED OPTICAL WHEEL MOUSE BLACK

M170 WRLS MOUSE OFF-WHITE CLAMSHELL VERSION

M170 WRLS MOUSE ROSE CLAMSHELL VERSION
More from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

