DELL SILENT MOUSE MS355
DELL SILENT MOUSE MS355
Key Features
- Designed to fit your hand naturally, avoiding painful positions and allowing you to work conveniently for longer hours
- Bluetooth/Radio Frequency mouse wireless technology for steady connection with maximum productivity
- 3 Year maximum battery run time helps you stay unwired and use your mouse longer non-stop
- USB mouse host interface offers a more refined structure and safer to use connectivity
- Symmetrical ergonomic fit for convenient, easy usage with maximum usability
- From controlling text size to image zoom, opening or closing tabs, the featured scrolling wheel makes it a breeze to perform tasks quickly
- Bluetooth/Radio Frequency wireless connectivity helps reduce the clutter of wires
- Features optical resolution for silky smooth movement
- Silent mouse feature for maximum productivity with added dependability
- Comes in black product color to better suit your style and theme
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Quiet as a mouse
This silent, space-saving mouse fits anywhere and minimizes disruptions in open offices or at home.
Silent mouse at work
Stay focused with a mouse that clicks, scrolls and glides without making disruptive sounds.
Connect without compromise | Smart Connect
Smart Connect automatically toggles between RF and Bluetooth® and detects your preferred mode for seamless connectivity right out of the box. With Dell Pair, you can pair your mouse with a single click
Secure dual-mode pairing
With dual-mode connectivity, you can effortlessly connect and switch between two devices via Bluetooth®and RF dongle (Dell Secure Link USB Receiver - WR3).
Everything you need in a mouse | Dell Silent Mouse: Convenient storage
Securely store your Dell Secure Link USB Receiver inside the mouse for easy portability.
Dell Silent Mouse: Ambidextrous
The Dell Silent Mouse is ambidextrous, so you can work comfortably with your left or right hand.
Perfectly portable
This sleek mouse easily fits in small spaces, so you can work wherever you like.
All-day productivity | Precise control
Get precise control with adjustable DPI (up to 4020), enabling seamless navigation across any monitor resolution and multiple screens.
Smooth, responsive movement
Navigate through your work with speed and accuracy thanks to an adjustable polling rate.
Tech Specs
| Depth | 4.1" |
|---|---|
| Width | 2.4" |
| Height | 1.5" |
| Brand Name | Dell |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Package Type | Retail |
| Power Source | Batteries |
| Product Name | Silent Mouse - MS355 |
| Product Type | Mouse |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Product Color | Black |
Show all 33 specsShow fewer
| Product Model | MS355 |
|---|---|
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Packaged Quantity | Box |
| Movement Detection | Optical |
| Platform Supported | PC |
| Post-consumer-waste% | 54% |
| Weight (Approximate) | 2.36 oz |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Manufacturer Part Number | MS355-BLK-DAO |
| Maximum Battery Run Time | 3 Year |
| Pointing Device Features | Compact Design |
| Movement Resolution (dpi) | 4020 |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Operating System Compatibility | Windows 8.1 |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Additional Warranty Information | <p>Advanced Exchange Service</p> |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Adjustable Movement Resolution Detail | Adjustable from 600 to 4020 DPI |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MICE from DELL PERIPHERALS and similar brands
OPTICAL MOUSE MS116 275-BBCB

DELL FULL-SIZE WRLS MOUSE MS300 KEYB

MS3320W MOBILE WIRELESS MOUSE BLACK
More from DELL PERIPHERALS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


