DELL PRO SLIM QCS1250 180W TPM I5-14500 16 GB 512GBSSD WIN11PRO
DELL PRO SLIM QCS1250 180W TPM I5-14500 16 GB 512GBSSD WIN11PRO
Key Features
- Intel Core i5 2.60 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- With 16 GB of memory, run multiple demanding apps simultaneously without lag, even during heavy multitasking sessions
- 512 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- windows 11 pro operating system delivers a lightweight yet capable platform optimized for running everyday applications with consistent speed and efficiency
- Slim PC form factor enables efficient workspace utilization and seamless integration
- Gigabit Ethernet port delivers ultra-fast network speeds for rapid data access and transfer
- Security Slot feature enhances system reliability and improves overall usability for a smoother computing experience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Space-saving performance and expandability
Power productivity with this compact PC featuring a sleek space-saving design, enhanced thermals, and Intel®Core™ processors (14th Gen). Upgrade to Intel®Core™ Ultra processors (Series 2) for enhanced AI performance.
Tech Specs
| Depth | 11.5" |
|---|---|
| Width | 3.7" |
| Height | 12" |
| Chipset | Intel |
| Features | Tool-less Access |
| Brand Name | Dell |
| Drive Type | SSD |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Slim PC |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Dell Technologies |
Show all 67 specsShow fewer
| Product Line | Pro |
|---|---|
| Product Name | Pro Slim QCS1250 |
| Product Type | Desktop Computer |
| Release Year | 2025 |
| Wireless LAN | No |
| Product Color | Standard Black |
| Product Model | QCS1250 |
| Maximum Memory | 64 GB |
| Optional Ports | <p><strong>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.</strong></p><ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 HDMI 2.1 (TMDS) port (optional)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 DisplayPort™ 1.4a (HBR3) port (optional)</li></ul><p><strong>Rear (expansion, these are mutually exclusive options):</strong></p><ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 VGA port (optional)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 Serial port (optional)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>2 USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) ports (optional)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C<sup>®</sup>with DisplayPort™ Alt Mode port (optional)</li></ul> |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | Pro |
| Processor Model | i5-14500 |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Pro Slim QCS1250</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Keyboard</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Mouse</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>System Power Cord (US)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Quick Start Quide</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Documentation</li></ul> |
| Country of Origin | Mexico |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Processor Threads | 20 |
| USB Type-C Detail | 1 USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) Type-C® port |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Systems Management | No vPro Support |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Weight (Approximate) | 12.99 lb |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | M1XXF |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Limited Warranty Duration | 3 Year |
| Operating System Language | English/Spanish/French/Brazilian Portuguese |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 3.0 |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 180 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Additional Warranty Information | <p>3Y Basic Onsite Service after remote diagnosis with Hardware-Only Support-Disti SnS</p> |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Number of USB 2.0 Ports (Front) | 2 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DESKTP from DELL DESKTOPS and similar brands
DELL PRO SLIM QCS1255 180W TPM 8 GB 256GBSSD WIN11PRO NO
DELL PRO SLIM QCS1255 180W TPM 16 GB 512GBSSD WIN11PRO NO
DELL PRO SLIM QCS1255 180W TPM 16 GB 512GBSSD WIN11PRO
More from DELL DESKTOPS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



