
DELL PRO 15 ESSENTIAL PV15255RYZ_5-7520U8GB
$771.00
DELL PRO 14 PLUS PB14250 ULTRA 5 238VV 32 GB 512GBSSD
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Innovation that works smarter.
14-inch laptop or 2-in-1 offering a built-in AI chip and exceptional battery life thanks to Intel® Core™ Ultra processors, all in a sleek, mobile design with a variety of scalable options.
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.8" |
| Width | 12.3" |
| Wimax | No |
| Height | 0.79" |
| Chipset | Intel |
| Features | Anti-glare Screen |
| NPU Name | AI Boost |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Dell |
| Brightness | 300 Nit |
| Drive Type | SSD |
|---|---|
| Sound Mode | Stereo |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Copilot Key | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Mode | Full HD Plus |
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | No |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Line | Pro 14 Plus |
| Product Name | Pro 14 Plus PB14250 |
| Product Type | Notebook |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | PB14250 |
| TCO Certified | Yes |
| Cover Material | Aluminum |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.</b></p><ul><li>SIM card tray</li><li>Smartcard reader</li><li>1 RJ45 Ethernet port, 1GbE (optional - not configurable on 2-in-1 chassis or with Core™ Ultra 200V Series CPUs regardless of chassis type)</li></ul> |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Product Family | Pro 14 Plus |
| WWAN Supported | No |
| Infrared Camera | Yes |
| NPU Performance | 40 TOPS |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of Cells | 3-cell |
| On-board Memory | 32 GB |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Model | 238V |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| vPro Technology | Yes |
| Charger Included | Yes |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>Pro 14 Plus PB14250</li><li>AC Adapter</li><li>Standard Battery</li><li>Power Cord</li><li>Documentation</li><li>Quick Start Guide</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Processor Threads | 8 |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Smart Card Reader | No |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Systems Management | Intel vPro Enterprise Technology Enabled |
| Finger Print Reader | No |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Weight (Approximate) | 3.09 lb |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Included Charger Power | 65 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 6TFKM |
| Maximum Battery Run Time | 18.20 Hours |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Language | English/Spanish/French/Brazilian Portuguese |
| Operating System Platform | Windows |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+) |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Additional Warranty Information | <p>1Y Basic Onsite Service after remote diagnosis with Hardware-Only Support-Disti SnS</p> |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
More in NOTEBK from DELL NOTEBOOKS and similar brands
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote — often below this number.