
DELL PRO 15 ESSENTIAL PV15255RYZ_5-7520U8GB
$771.00
DELL PRO 14 PC14250 ULTRA 7 265U 16 GB 512GBSSD 14FHD+TOUCH
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Dell Pro 14 Laptop
14-inch AI capable PC with a built-in AI chip, exceptional battery life, IntelĀ®Coreā¢Ultra processors, and a sleek, modular design for enhanced durability.
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.9" |
| Width | 12.4" |
| Wimax | No |
| Height | 0.80" |
| Chipset | Intel |
| Features | ExpressCharge Boost |
| NPU Name | AI Boost |
| Speakers | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Dell |
| Brightness | 300 Nit |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Sound Mode | Stereo |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Copilot Key | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | Full HD Plus |
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Color Family | Silver |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Line | Pro 14 |
| Product Name | Pro 14 PC14250 |
| Product Type | Notebook |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Platinum Silver |
| Product Model | PC14250 |
| TCO Certified | Yes |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.</b></p><ul><li>1 x Optional Contacted Smart Card Reader (only available with Core<sup>ā¢</sup>Ultra 200U Series - coming soon)</li></ul> |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Product Family | Pro 14 |
| WWAN Supported | No |
| Infrared Camera | Yes |
| NPU Performance | 12 TOPS |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Cells | 3-cell |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Model | 265U |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| vPro Technology | Yes |
| Charger Included | Yes |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>Pro 14 PC14250</li><li>Standard Battery</li><li>AC Adapter</li><li>Power Cord</li><li>Documentation</li><li>Quick Start Guide</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Country of Origin | Vietnam |
| Processor Threads | 14 |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Smart Card Reader | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Systems Management | Intel vPro Enterprise Management Enabled |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Finger Print Reader | No |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 5.30 GHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Included Charger Power | 65 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 286W6 |
| Maximum Battery Run Time | 10.30 Hours |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Language | English/Spanish/French/Brazilian Portuguese |
| Operating System Platform | Windows |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Additional Warranty Information | <p>1Y Basic Onsite Service after remote diagnosis with Hardware-Only Support-Disti SnS</p> |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
More in NOTEBK from DELL NOTEBOOKS and similar brands
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote ā often below this number.