
DELL PRO 15 ESSENTIAL PV15255RYZ_5-7520U8GB
$771.00
DELL PRO 14 PC14250 CORE I5 120U 8GB 256GB 14IN WIN11PRO
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Essential productivity in a new, modern design
14-inch AI capable PC with a built-in AI chip, exceptional battery life, Intel® Core⢠Ultra processors, and a sleek, modular design for enhanced durability.
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.9" |
| Width | 12.4" |
| Wimax | No |
| Height | 0.80" |
| Chipset | Intel |
| Features | ExpressCharge Boost |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Dell |
| Brightness | 300 Nit |
| Drive Type | SSD |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Copilot Key | Yes |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | Full HD Plus |
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | No |
| Color Family | Other |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Line | Pro 14 |
| Product Name | Pro 14 PC14250 |
| Product Type | Notebook |
| Release Year | 2025 |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Magnetite |
| Product Model | PC14250 |
| TCO Certified | Yes |
| Battery Weight | 7.05 oz |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.</b></p><ul><li>1 Optional Contacted Smart Card Reader (only available with Core<sup>ā¢</sup>Ultra 200U Series - coming soon)</li></ul> |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Type | Core 5 |
| Product Family | Pro 14 |
| WWAN Supported | No |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Cells | 3-cell |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Model | 120U |
| Processor Speed | 1.40 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 8 GB |
| Charger Included | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Pro 14 PC14250</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Standard Battery</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>AC Adapter</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>E4 Power Cord 1M for US</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Quick Start Guide</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Documentation</li></ul> |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Country of Origin | Vietnam |
| Processor Threads | 12 |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Systems Management | Intel vPro Enterprise Management Not Offered |
| Display Screen Type | LCD |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Finger Print Reader | No |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Weight (Approximate) | 2.98 lb |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Included Charger Power | 65 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | DRHHC |
| Maximum Battery Run Time | 10.30 Hours |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Language | English/Spanish/French/Brazilian Portuguese |
| Operating System Platform | Windows |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Additional Warranty Information | <p>1Y Basic Onsite Service after remote diagnosis with Hardware-Only Support-Disti SnS</p> |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
More in NOTEBK from DELL NOTEBOOKS and similar brands
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote ā often below this number.